اعلام آمادگی حزب کارلس پوجدمون برای شرکت در انتخابات زودهنگام

اعلام آمادگی حزب کارلس پوجدمون برای شرکت در انتخابات زودهنگام
نگارش از Euronews

حزب استقلال طلب دمکرات اروپایی کاتالونیا به رهبری کارلس پوجدمون روز دوشنبه اعلام کرد در انتخابات منطقه ای روز بیست و یکم دسامبر شرکت خواهد کرد.

این انتخابات به دعوت دولت مرکزی اسپانیا برگزار می شود که پس از به اجرا درآوردن بند ۱۵۵ قانون اساسی و تعلیق خودگردانی در کاتالونیا، این منطقه را تحت قیمومیت خود درآورده است.

مارتا پاسکال، سخنگوی حزب دمکرات اروپایی کاتالونیا سه روز پس از اعلان رسمی استقلال در پارلمان این منطقه به خبرنگاران گفت: «ما روز بیست و یک دسامبر با اعتقاد به خواست و اراده جامعه کاتالونیا به پای صندوق های رای خواهیم رفت.»


ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا پیشتر رئیس دستگاه اجرایی در کاتالان و تیم تحت هدایت وی را از کار برکنار و از برگزاری انتخابات منطقه ای در روز بیست و یک دسامبر خبر داده بود. وی همچنین سورایا سائنز دو سانتاماریا معاون خود را به طور موقت به عنوان مسئول اداره اوضاع داخلی این منطقه منصوب کرده است.

دیگر حزب استقلال طلب به رهبری نایب رئیس دولت منطقه ای کاتالونیا نیز برغم غیرمشروع خواندن این انتخابات از شرکت در آن حمایت کرده است.

سرخی سابریا سخنگوی حزب جمهوریخواه چپ کاتالونیا (ای.آر.سی ERC) روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «کاتالونیا از انتخابات هراسی ندارد و روز بیست و یکم دسامبر فرصتی مضاعف برای تحکیم پایه های جمهوری خواهد بود.»

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی در اسپانیا اعلام کرد که کارلس پوجدمون، رئیس منطقه خودگردان کاتالونیا روز دوشنبه به بروکسل سفر کرده است.

این منبع بدون دادن توضیحات بیشتر اعلام کرد: «او در بروکسل است.»


وانگاردیا، نشریه چاپ کاتالونیا نیز اعلام کرده است که تعدادی دیگر از اعضای دولت خودگران کاتالونیا نیز پوجدمون را در این سفر همراهی می کنند.

این درحالیست که وزیر مهاجرت بلژیک روز یکشنبه در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی این کشور از اعلام آمادگی بروکسل برای اعطای پناهندگی به اقای پوجدمون خبر داده بود.


مطالب مرتبط