رئیس منطقه کاتالونیا در بروکسل: از عدالت فرار نکرده‌ام

رئیس منطقه کاتالونیا در بروکسل: از عدالت فرار نکرده‌ام
نگارش از مسعود سالاری

کارلس پوجدمون، رئیس منطقه کاتالونیا که در بروکسل پایتخت بلژیک به سر می‌برد بعد از ظهر سه‌شنبه به اتفاق همراهانش در یک نشست مطبوعاتی شرکت کرد و گفت که به دنبال گرفتن پناهندگی از کشور بلژیک نیست و برای طرح مسئله کاتالونیا به پایتخت اتحادیه اروپا و نه پایتخت بلژیک سفر کرده است.

دولت بلژیک پیش از این برای پذیرش درخواست احتمالی پناهندگی کارلس پوجدمون اعلام آمادگی کرده بود.

کارلس پوجدمون در سخنان خود در بروکسل ضمن انتقاد از رویکرد «خشن» دولت مادرید به جدایی‌طلبان کاتالونیا گفت که در عین حال برای فرار از عدالت از کشور خارج نشده است.


او همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد شرایط بازگشتش به اسپانیا گفت: «اگر اتحادیه اروپا امنیت ما را تضمین کند، دستگاه قضایی بی‌طرف باشد، تفکیک قوا رعایت شده و اصول دموکراسی رعایت شود، ما می‌پذیریم. البته باید دید چه اتفاقی پیش می‌آید چون همه چیز دائم در تغییر است».

وی گفت که با استفاده از حق رفت و آمد آزادانه در فضای اتحادیه اروپا به بلژیک سفر کرده، اما با این حال مشخص نکرد تا چه زمانی در بلژیک می‌ماند.

روز سه‌شنبه همزمان با سخنرانی کارلس پوجدمون در بلژیک، دادگاه قانون اساسی اسپانیا نیز اعلام استقلال کاتالونیا را باطل اعلام کرد. این تصمیم در ادامه سلسله تدابیر قضایی دولت مرکزی اسپانیا علیه جدایی‌طلبان کاتالونیایی گرفته شده است. روز دوشنبه دستگاه قضایی اسپانیا طرح اتهام علیه برخی از مقام‌های دولت کاتالونیا که در روند همه‌پرسی و اعلام استقلال این کشور نقش داشته‌اند را آغاز کرده بود.

کارلس پوجدمون تصمیم اخیر دیوان عالی اسپانیا را «ناهمخوان با عدالت» نامید و گفت: «تصمیمی که آنها گرفته‌اند نه بر پایه عدالت، بلکه مبتنی بر تهدید و انتقام‌گیری است.»


رئیس دولت کاتالونیا با اعلام پایبندی دولت خود به اصول دموکراسی و حضور در «چالش‌های انتخاباتی»، در بخش دیگری از سخنان خود پیشنهاد دولت مادرید به برگزاری انتخابات پیش از موعد کاتالونیا در ۲۱ دسامبر را پذیرفت.

آقای پوجدمون با یادآوری این که تعدادی از اعضای کابینه و بخش‌هایی از دولت کاتالونیا همچنان در بارسلون مشغول کار هستند از مقام‌های اتحادیه اروپا خواست تا از دولت محلی کاتالونیا حمایت کنند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کاتالونیا