مایک پنس در واکنش به اقدام اعتراضی ورزشکاران، استادیوم را ترک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مایک پنس در واکنش به اقدام اعتراضی ورزشکاران، استادیوم را ترک کرد

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در واکنش به اقدام اعتراضی شماری از فوتبالیست‌های تیم‌ 49ers سان فرانسیسکو جایگان تماشاگران در ورزشگاه ایندیاناپولیس را ترک کرد.

شامگاه یک‌شنبه شماری از بازیکنان تیم سان فرانسیسکو پیش از آغاز دیدار با کولتز ایندیانا پولیس به سنت هفته‌های گذشته در زمان پخش سرود ملی آمریکا در اعتراض به رویکردهای مبتنی بر تبعیض نژادی در این کشور، به جای دست به سینه ایستادن، زانو زده و به زمین خیره شدند. آقای پنس پس از ترک ورزشگاه با صدور بیانیه‌ای این حرکت اعتراضی را توهین به سربازان و پرچم آمریکا توصیف کرد.


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که پیش از این از رفتار «غیرمعمول» بازیکنان لیگ فوتبال آمریکا به شدت انتقاد کرده بود، پس از ترک ورزشگاه از سوی معاون اول خود، این اقدام آقای پنس و همسرش را ستود. آقای ترامپ در حساب توییتر خود نوشت: «من از مایک پنس خواسته بودم اگر هر بازیکنی [با] زانو زدن به کشورمان بی احترامی کند، ورزشگاه را ترک کند. من به او و بانوی دوم [آمریکا] افتخار می‌کنم.»


جدال میان دونالد ترامپ و شماری از ورزشکاران حرفه‌ای آمریکا پس از تظاهرات و درگیری‌های شارلوتزویل آغاز شد. اقدام دونالد ترامپ در محکوم کردن همزمان طرفداران برتری نژاد سفید و مخالفان آن‌ها، انتقادهای بسیاری را در جامعه آمریکا برانگیخت. علاوه بر ورزشکاران فوتبال آمریکایی، شماری از بازیکنان لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا () هم به خاطر رویکرد آقای ترامپ، از وی به شدت انتقاد کردند.