Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ابعاد جدید بحران کره؛ روسیه به آمریکا هشدار داد

ابعاد جدید بحران کره؛ روسیه به آمریکا هشدار داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک گفتگوی تلفنی با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود از وی خواست از هرگونه اقدام نظامی علیه کره شمالی خودداری کند. وی گفت که اقدام نظامی در شبه جزیره کره با «عواقب غیرقابل پیش‌بینی» همراه خواهد بود.

آقای لاوروف در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد که از نظر مسکو افزایش مجازات‌ها علیه پیونگ‌یانگ «غیرسازنده» است. بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه دو طرف همچنین درباره جنگ داخلی سوریه و بحران خلیج فارس گفتگو کردند.

تنها ساعتی پیش از این مکالمه تلفنی، ارتش آمریکا مانور ساقط کردن موشک‌های بالستیک میان برد را در نزدیکی جزیره هوایی برگزار کرد. به گفته «آژانس دفاع موشکی آمریکا» این مانور با موفقیت انجام شده است. هدف از این مانور مقابله با حمله موشکی احتمالی کره شمالی است.

همچنین قرار است هربرت ریموند مکمستر، مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه از مرکز فرماندهی نیروهای ایالات متحده در اقیانوس آرام که مقر آن در هاوایی است دیدار کند.

همزمان یونهاپ، خبرگزاری دولتی کره جنوبی اعلام کرد که روز چهارشنبه وزیر دفاع این کشور در دیدار با همتای آمریکایی خود در واشنگتن خواستار راه‌اندازی سامانه دفاع ضد موشکی تاد در خاک این کشور شده است. در مقابل نماینده چین در سازمان ملل متحد با بیان اینکه پکن «هرکاری که موجب هرج و مرج یا جنگ» در شبه جزیره کره شود را رد می‌کند گفت که کشورش با نصب سامانه تاد در کره جنوبی مخالف است. وی افزود: «برهم زدن تعادل نیروهای نظامی در شبه جزیره کره به غیرهسته‌ای کردن یا ثبات منطقه کمک نمی‌کند. نصب سامانه تاد در شمال شرق آسیا یک تهدید جدی در توازن استراتژیک منطقه است و منافع استراتژیک و امنیت تمام کشورهای منطقه از جمله چین را با مخاطره روبرو می کند.» وی در بخش دیگری از سخنانش با اعمال تحریم‌های یک‌ جانبه علیه اشخاص یا سازمان‌های «سایر کشورها» مخالت کرد.

نصب سامانه تاد در خاک کره جنوبی پس از این آغاز شده بود اما در پی فشارهای سیاسی چین، دولت جدید سئول با توسل به «خطرات زیست محیطی» این سامانه، عملیاتی کردن آن‌را متوقف کرد. این سامانه شامل ۶ موشک انداز است که در حال حاضر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب سئول نصب شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چند شخصیت حقیقی و حقوقی مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

روزنامه دولتی چین: اگر آمریکا به کره شمالی حمله کند پکن مداخله می کند

آیا آمریکا توانایی سرنگون کردن موشکهای کره شمالی را دارد؟