Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا آمریکا توانایی سرنگون کردن موشکهای کره شمالی را دارد؟

آیا آمریکا توانایی سرنگون کردن موشکهای کره شمالی را دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا مصمم است هر موشکی را که توسط کره شمالی به سمت آبهای اطراف گوام شلیک شود، سرنگون کند. اما کارشناسان هشدار می دهند هیچ تضمینی وجود ندارد که سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا بخوبی کار کنند.

پیونگ یانگ روز پنجشنبه از برنامه بالقوه خود برای پرتاب «آزمایشی و همزمان» چهار موشک به سمت اهدافی در حدود سی کیلومتری گوام خبر داد.

افرادی مانند آدام ماونت عضو ارشد مرکز تحقیقات «پیشرفت آمریکا» یا جورج چارفاروس از مشاوران امنیت ملی این کشور به سامانه دفاعی آمریکا اطمینان دارند. آنها معتقدند که ارتش آمریکا می تواند برای متوقف کردن هر پرتابی از سوی پیونگ یانگ، از سامانهٔ موشکی ضد بالستیک «THAAD» یا پدافند هوایی «Aegis» استفاده کند. آنها بر این باورند که با پیشرفتهای کنونی و با توجه به سطوح مختلف سامانه دفاع موشکی آمریکا، این کشور می تواند نه تنها از گوام و اطراف آن، بلکه از کل قاره آمریکا دفاع کند.

اما بروس بنت، تحلیلگر ارشد امور دفاعی آمریکا از موسسه رند کورپوریشن (Rand Corporation) با احتیاط به توانایی‌های سامانه دفاع موشکی آمریکا می‌نگرد و معتقد است از آنجا که این سامانه یک سیستم مبتنی بر تجربه است، نمی توان مطمئن بود که با موفقیت اجرا خواهد شد. به گفته او حتی افرادی که تلفن همراه می سازند یعنی دستگاهی که عملا بسیار بیشتر از سامانه تاد به آزمایش گذاشته شده است نیز گاه در بهره‌برداری از آن با مشکلات جدی مواجه می شوند.

آدام ماونت نیز با این ایده موافق است و می گوید که شاید تلاش آمریکا برای سرنگون کردن موشک‌های کره شمالی دقیقا همان چیزی باشد که پیونگ یانگ به دنبال آن است. زیرا شکست آمریکا در سرنگونی حتی یک موشک، شرمندگی بزرگی برای ارتش آمریکا به دنبال خواهد داشت.

به گفته او سامانه دفاع موشکی موسوم به «تاد» که اخیرا در کره جنوبی مستقر شده است، قادر به متوقف کردن موشک‌هایی که به سمت آبهای گوام پرتاب می شوند نیست و تنها می تواند با کمک رادار پس از پرتاب بسرعت آنها را شناسایی کند.

در خود جزیره گوام نیز سامانه دفاع موشکی «تاد» مستقر شده است که می تواند هر موشکی را که از پیونگ یانگ پرتاب می شود منهدم کند. بروس بنت می گوید: «این سامانه بگونه‌ای طراحی شده تا بتواند همزمان چند هدف را نشانه بگیرد، بنابراین احتمال انهدام موشک‌های پیونگ یانگ با این سامانه امکان پذیر است با این وجود همه چیز به این بستگی دارد که موشک‌ها در چه فاصله‌ای هدف قرار بگیرند؛ هرچه موشک‌ها را در فاصله کمتری نشانه بگیرند کارایی سامانه بیشتر می شود.»

دیگر سامانه پدافند موشکی آمریکا یعنی «Aegis» می تواند موشک‌ها را حتی در مسافتی دورتر و حتی قبل از ورود دوباره آنها به جو زمین هدف قرار دهد اما به گفته بروس بنت، لازم است که آمریکا سیستم «Aegis» را در منطقه‌ای بسیار نزدیک به گوام مستقر کند و این کار بستگی به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا دارد.

همچنین اگر کره شمالی قصد تهدید سرزمین اصلی آمریکا را داشته باشد، آنگاه گران‌ترین و بحث برانگیزترین سپر موشکی آمریکا شامل ۳۶ موشک رهگیر در فورت گریلی آلاسکا و در کنار آن تجهیزات رادار و سنسورهای مرتبط با سیستم‌های فرماندهی و کنترل در پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ استفاده خواهد شد.

آخرین آزمایش این مجموعه عظیم و پیچیده که قادر به شناسایی و نابودی کلاهک‌های ورودی از فضا است، در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شد. اگرچه نتیجه این آزمایش «موفق» بود اما سه آزمایش پیش از آن به شکست انجامید و این سوال را مطرح کرد که آیا در زمان روی دادن یک بحران واقعی، سامانه همانطور که دربارۀ آن تبلیغ شده است عمل خواهد کرد؟

گزینه دیگر برای موفقیت در مقابله با موشک‌های کره شمالی، این است که نه با یک موشک رهگیر بلکه با تعداد قابل توجهی از این دست موشک‌ها به هدف حمله کرد. با این حال به نظر می رسد در مجموع موضوع موفقیت در هدف قرار دادن موشک‌های دور برد در فضا، هنوز در حد رویا باقی مانده است؛ رویایی که اولین بار تحت عنوان «ابتکار دفاع استراتژیک» مشهور به «جنگ ستارگان» در دوران رونالد ریگان مطرح شد.

جو سیرینشونه، رئیس بنیاد پلاشرز که مخالف توسعه و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، بیولوژیک، شیمیایی و سایر جنگ افزارها است می گوید: «ما هنوز به سلاحی که بتواند بطور موثر یک موشک دور برد را آنگونه که رویای ریگان بود سرنگون کند، دست نیافته ایم.»

در مجموع بنا بر گزارش آژانس دفاع موشکی آمریکا، از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون تنها ۷۵ آزمایش از ۹۲ پروژه دفاع موشکی (از جمله آزمایش‌های تاد) با موفقیت انجام شده است.

بلوف آمریکایی

ایالات متحده آمریکا از مدتها پیش درباره توانایی‌هایش در سرنگونی موشک‌هایی که قلمرو این کشور را تهدید کنند سخن گفته است و شاید اصرار آمریکا بر این موضوع منجر به افزایش تمایل پیونگ یانگ برای ادامه دادن به تهدیداتش شده باشد.

در پاسخ به آزمایش‌های موشکی کره شمالی، نظامیان آمریکایی در ماه مه و سپس در ماه ژوئیه سیستم دفاع موشکی خود را آزمایش کردند؛ هرچند بعدها اعتراف کردند که یکی از آزمایش‌ها به شکست منتهی شده است.

به گفته آدام ماونت، تهدید کره شمالی مبنی بر شلیک آزمایشی چند موشک به سمت گوام می تواند یک اقدام عمدی باشد تا درنهایت به این نتیجه برسند که سیستم دفاع موشکی آمریکا تنها یک بلوف است. به گفته او، این تصادفی نیست که کره شمالی قصد «شلیک همزمان چهار موشک» را دارد، این کار عمدا انجام شده است تا تصمیم گیری را برای سیاستگذاران آمریکایی پیچیده کند.

اگر هر کدام از این چهار موشک بتواند با موفقیت سیستم دفاع موشکی آمریکا را پشت سر بگذارد، پیروزی بزرگی برای دولت پیونگ یانگ محسوب می شود.

آگهی

اگر آمریکا بخواهد به شلیک این موشکها واکنش نشان دهد، باید همه آنها را سرنگون کند زیرا شکست در مهار حتی یک موشک، به معنای توانایی محدود آمریکا خواهد بود و اینکه سیستم‌های دفاعی این کشور عالی نیستند.

با این وجود بنت باور دارد که بهتر است با تمام ریسک‌هایی که این کار برای آمریکا دارد، سامانه دفاع موشکی این کشور در مقابل موشک‌های کره شمالی وارد عمل شود. زیرا این کار آزمایشی عملی برای آمریکا محسوب خواهد شد که اگر در این آزمایش موفق شود، عالی است و اگر موفق نشود، به نقص‌های نرم افزاری این سامانه‌ها پی خواهد برد و بهتر است این اشکالات در زمان صلح مشخص شوند و نه در زمان جنگ.

منبع:
http://edition.cnn.com/2017/08/10/asia/north-korea-missile-defense-guam/index.html

http://www.washingtonexaminer.com/can-the-us-shoot-down-north-korean-missiles/article/2616284

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به نمایش درآمدن عکس بزرگ رهبر کره شمالی در کنار تصاویر پدر و پدربزرگش برای اولین بار

حمله ایران به اسرائیل چشم رهبر کره‌شمالی را باز کرد؛ برآورد کیم از توان موشکی خود و قدرت پدافندی غرب

ایران سفر هیات کره شمالی به تهران برای همکاری نظامی را تکذیب کرد