اوهورو کنیاتا برای دومین دوره پیاپی رئیس‌جمهور کنیا شد

اوهورو کنیاتا برای دومین دوره پیاپی رئیس‌جمهور کنیا شد
نگارش از Euronews

کمیسیون انتخابات کنیا جمعه شب پیروزی قطعی اوهورو کنیاتا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد. بدین ترتیب، آقای کنیاتا، رییس جمهور فعلی با کسب ۵۴.۲۷ صدم درصد آراء در برابر رقیب خود رایلا اودینگا که حائز ۴۴.۷۴ صدم درصد آراء شده است در دور دوم پیروز انتخابات اعلام می شود تا برای یک دوره دیگر زمام قدرت را در دست بگیرد.

اعلام نتایج اولیه انتخابات که از پیشتازی وی حکایت داشت موجی از خشونت ها را طی روزهای گذشته در کنیا رقم زد و مرگ دستکم چهار نفر از معترضان به نتایج انتخابات را در پی داشت.

کمیسیون انتخابات کنیا، انتخابات روز سه شنبه را «معتبر»، «منصفانه» و «مسالمت آمیز» ارزیابی کرد و ادعاهای دستکاری و تقلب در انتخابات را که از سوی آقای اودینگا مطرح شده بود، وارد ندانست.

رایلا اودینگا، زندانی سیاسی سابق و رهبر مخالفان دولت در کنیا پیش تر اعلام کرده بود که نتایج این انتخابات را برسمیت نمی شناسد. اپوزیسیون با توصیف این رای گیری به یک «انتخابات مهندسی شده» از پی گیری مطالبات خود در مراجع قضایی خبر داده است.


صدها نیروی پلیس ضد شورش برای مقابله با ادامه تظاهرات معترضان به نتیجه اعلام شده در خیابانهای نایروبی مستقر شده اند.

اوهورو کنیاتا پس از پیروزی، مردم کشورش را به اتحاد دعوت و بر عدم نیاز کنیا به خشونت تاکید کرد.


ناظران بین المللی طی روزهای گذشته ضمن دعوت از مردم کنیا به حفظ آرامش و خویشتنداری، نسبت به تکرار خشونت های فراگیر انتخابات دهه پیش در این کشور هشدار داده بودند. خشونت هایی که بیش از هزار کشته در پی داشت.

مطالب مرتبط