سازمان جهانی بهداشت: بیماری وبا می‌تواند در ایام حج از یمن به عربستان سرایت کند

سازمان جهانی بهداشت: بیماری وبا می‌تواند در ایام حج از یمن به عربستان سرایت کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی بهداشت می گوید شیوع وبا در یمن که تاکنون بیش از ۳۲۰ هزار نفر را مبتلا کرده است، می تواند به شرکت کنندگان در مراسم حج امسال سرایت کند.

آگهی

با این حال بنا به اعلام این نهاد وابسته سازمان ملل مقامات عربستان آمادگی لازم برای مقابله با شیوع وبا در طول مراسم حج را دارند.

سالانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمله یک میلیون ۵۰۰ هزار شهروند خارجی در مراسم حج شرکت می کنند. به گفته سازمان جهانی بهداشت با حضور این تعداد زائر احتمال شیوع بیماری هایی همچون تب دنگی، تب زرد، و مننگوکوک (عامل بیماری مننژیت) و ویروس زیکا افزایش می یابد.

به گفته دومینیک لگروس، متخصص وبا در سازمان جهانی بهداشت از آنجا که ۸۰ درصد بیماران مبتلا به وبا علائم بیماری را بروز نمی دهند مقابله با شیوع این بیماری دشوار است.

سازمان ملل متحد طرفهای درگیر در جنگ یمن و متحدان بین المللی آنها از جمله عربستان را در زمینه شیوع وبا در یمن مقصر دانسته است. جنگ یمن علاوه بر شیوع وبا تاکنون میلیون ها نفر را در این کشور در معرض قحطی قرار داده است.

داده های منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین از ابتلای روزانه شش هزار نفر به وبا در یمن حکایت دارد. با این حال به نظر می رسد آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به این بیماری طی هفته های گذشته کاهش یافته باشد. در حالی که در هفته های اولیه روزانه بین ۲۰ تا ۴۰ نفر بر اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست می دادند اکنون به نظر می رسد این آمار به طور میانگین به ۹ نفر در روز رسیده باشد.

بیماری وبا در یمن تاکنون جان دستکم ۱۷۴۰ تَن را گرفته است. بنا به اعلام هماهنگ کننده ماموریت های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای مقابله با این بیماری در یمن به ۲۵۰ میلیون دلار کمک مالی نیاز است. این در حالی است که تاکنون تنها ۴۷ میلیون دلار جمع آوری شده است.

به گفته سازمان ملل متحد دو مسیر حیاتی امدادرسانی به یمن فرودگاه صنعا و بندر حدیده هستند. در حالی که فرودگاه صنعا از سال گذشته تعطیل شده، خطر حمله ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به بندر حدیده ارسال کمک های بشردوستانه از طریق این پایانه دریایی را دشوار کرده است.

جنگ داخلی یمن که از ماه مارس سال ۲۰۱۵ و با ورود ائتلاف نظامی به رهبری سعودی به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌های خاورمیانه تبدیل شد، دست‌کم ۱۰هزار قربانی برجای گذاشته است.آگهیهم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش موارد ابتلا به کرونا و وبا در ایران؛ علائم دو بیماری چه تفاوت‌هایی دارد؟

نگرانی‌ها از شیوع وبا در ایران؛ افزایش موارد ابتلا در استان‌های شرقی عراق

توافق تهران و ریاض کام حجاج ایرانی را پس از ۷ سال شیرین کرد