برقراری خط مستقیم پروازی بین تهران و بروکسل

برقراری خط مستقیم پروازی بین تهران و بروکسل
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

شرکت هوایی ایرانی قشم ایر موفق شد با کسب مجوز TCO پس از شصت سال نخستین خط پروازی مستقیم بین تهران و بروکسل را برقرار کند. اولین بار در چهاردهم نوامبر سال ۱۹۵۸ خطوط هوایی سابنا ارتباط مستقیم پروازی بین دو پایتخت را برقرار کرده بود که بعد از مدت کوتاهی این پروازها لغو شدند.

این پروازها که از روز ۲۷ ژوئن برابر با ششم تیر ماه آغاز شده در حال حاضر تنها یک روز در هفته و با هواپیمای ایرباس ۳۱۹ انجام می شود که گنجایش بیش از ۱۳۰ مسافر را دارد. محمود شکرآبی، مدیرعامل قشم ایر می گوید در آینده ای نزدیک دو پرواز در هفته میان تهران و بروکسل برقرار خواهد شد.

به گفته مدیرعامل قشم ایر خدمات حمل و نقل هوایی در پیشبرد اهداف اقتصادی و فرهنگی کشورها و افزایش تردد گردشگران و تجار،نقش مهمی ایفا می کند و برقراری این خط هوایی بین تهران و بروکسل در این راستا بسیار مفید خواهد بود.

پیمان سعادت، سفیر ایران در بروکسل که برای راه اندازی این خط هوایی مستقیم مذاکرات فشرده‌ای را با مسئولان فرودگاه بین المللی زاونتم بروکسل و مقامات دولت بلژیک انجام داده تحقق این پروژه را یکی از دستاوردهای بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا پس از توافق هسته‌ای توصیف کرده است. به گفته پیمان سعادت ارتباط مستقیم هوایی بین تهران و بروکسل نشانه خوبی از بهبود روابط با اروپا است. این در حالیست که حتی پیش از تحریمهای سه دهه اخیر علیه ایران امکان پرواز مستقیم بین دو کشور وجود نداشته است.

فرودگاه زاونتم بروکسل یکی از پررفت و آمدترین فرودگاههای اروپا است. بسیاری از ایرانیهایی که به آمریکای شمالی سفر می کنند در بروکسل به زمین می نشینند و مدیرعامل قشم ایر امیدوار است با توجه به شماربالای ایرانیان حاضر در کانادا و ایالات متحده، قشم ایر بتواند میزبان بخشی از سفر ایرانیان مقیم آمریکای شمالی، از تهران به بروکسل و بالعکس باشد.

مدیرخاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه بلژیک هم به خبرنگار یورونیوز گفت که در چند ماه اخیر تعداد گردشگران بلژیکی و اروپایی که خواهان سفر به ایران هستند زیاد شده است و این پرواز مستقیم سفر گردشگران را تسهیل خواهد کرد. وی تاکید کرد که سالها تحریم و تبلیغات رسانه‌ای باعث دوری اروپایی‌ها از تاریخ و فرهنگ و ایرانی شد و وی مفتخر است که امروز شاهد راه اندازی و افتتاح این پرواز است. یوهان ورکامن که خود نیز دو بار به ایران سفر کرده تصریح کرد در اولین فرصت از قشم ایر برای سفر مستقیم به تهران استفاده خواهد کرد.

لئون ورهالن، یکی از مدیران ارشد فرودگاه زاونتم هم گفت با ایجاد چنین خط هوایی تاریخ جدید در روابط دو کشور بلژیک و ایران آغاز می شود و این خط هوایی فرصت بیشتر تبادل آداب و رسوم و فرهنگ میان شهروندان دو کشور را فراهم خواهد کرد.

تهیه گزارش و ویدیو: نیما قدکپور

آلبوم عکس از مراسم گشایش خط پروازی مستقیم تهران – بروکسل در فرودگاه زاونتم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیر شبانه هنرپیشه‌های زن عراقی در تهران با حجاب اختیاری؛ استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال زنان

انتخابات مجلس در تهران به دور دوم رفت؛ آراء باطله در پایتخت دوم شد؟

گزارش‌ها از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در غرب استان تهران