رییس پیشین کمیسیون اروپا: گسترش اتحادیه اروپا، گسترش حوزه دموکراسی است

رییس پیشین کمیسیون اروپا: گسترش اتحادیه اروپا، گسترش حوزه دموکراسی است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رومانو پرودی، سیاستمدار ایتالیایی و از روسای پیشین کمیسیون اروپا به یورنیوز می گوید اتحاد پولی که در نظر داشته، با آنچه اتفاق افتاد متفاوت است

رومانو پرودی، قبلا نخست وزیر ایتالیا بوده و در برهه ای تاریخی هم ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت. اما برخی تصمیم گیری های او طی این دوره، بذر نارضایتی هایی را کاشته که این روزها در اروپا شاهد هستیم.

ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز در این باره با وی گفتگویی انجام داده است.

درباره رومانو پرودی

  • رومانو پرودی در دو بازه زمانی مختلف نخست وزیر ایتالیا بوده است
  • او همچنین از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ میلادی رئیس کمیسیون اروپا بود
  • او در دانشگاه بولونیا اقتصاد تدریس می کند، و به همین دلیل به او «استاد» می گویند

یورونیوز: شما گفته اید که اروپا مرده است، اروپایی که خود شما در شکل گیری آن نقش داشتید. از خودم می پرسم: در حال حاضر چه اروپایی زنده است؟

رومانو پرودی: «شما با این سوال احساسات مرا تحریک کردید و منهم با دلم به شما جواب می دهم نه با عقلم. در دوران قرون وسطی، رونق ایالتهای مختلف ایتالیا از جمله بولوینا، فلورانس، میلان و جنوا به دلیل بانکداری، علوم جنگی، و بخصوص ونیز، به خاطر بازرگانی با جهان خارج بود. این اولین نمونه جهانی شدن است، کشف امریکا هم در این دوره اتفاق افتاد. اما ما اتحاد نداشتیم. هیچ کدام از ایالتهای ایتالیا قادر نبود کشتی های جدیدی را که برای رسیدن به دنیای نو لازم بود، بسازد و بعد ایتالیا بمدت چهار قرن در نقشه دنیا محو شد. الان هم در همان وضعیت هستیم. آلمان، فرانسه، ایتالیا، هیچکدام آنقدر بزرگ نیستند که به تنهایی از پس جهانی شدن برآیند.»

یورونیوز: شما ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشتید. مرزهای اتحادیه اروپا در دوره ریاست شما، گسترش یافت. تعداد کشورهای عضو از ۱۵ به ۲۵ کشور رسید.آیا در آن هنگام متوجه بودید که اقدامات شما می تواند باعث مسائلی شود که امروز شاهد هستیم؟

رومانو پرودی: «پیروزی بزرگی بود. وقتی اول ماه مه سال ۲۰۰۴ گسترش تاريخى اتحاديه اروپا را در دوبلین جشن گرفتیم، این حس وجود داشت که اروپا پیروز تاریخ است.سپس با آزادی جدیدی که کشورهای اروپای شرقی پیدا کردند و به دنبال تنش بین اقلیتها، ایده های قدیمی ملی گرایانه سر بلند کرد، و در مرحله دوم هم احزاب پوپولیستی ظاهر شدند.»

یورونیوز: پس از نظر شما نمی شد جلوی وقوع این اتفاق را گرفت؟

رومانو پرودی: «نه. نمی شد.»

یورونیوز: چنانچه با دانسته های امروزتان به گذشته برگردید، چه کارهای متفاوتی انجام می دهید؟

رومانو پرودی: «همان کارها را انجام می دهم. هر اقدام دیگری، ممکن بود تراژدی به بار بیاورد. وگرنه امروز با وضعیت بشدت نا آرامی در کشورهای حوزه بالتیک، در لهستان و در یوگوسلاوی سابق روبرو بودیم. الان هم مشکل داریم، اما در وضعیتی که آزادی و دموکراسی برقرار است با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم. این تنها موردی بود که دموکراسی در دنیا صادر شد. ما سالها برای تطبیق قوانین و مقررات کار کردیم، در پارلمان کار کردیم. مثل جنگ عراق نبود که دموکراسی با اسلحه صادر بشود. بلکه هدف گسترده تر شدن حوزه دموکراسی بود.»

Fascinating chat w ex Italian PM & European Commission Pres. Romano Prodi on future of Europe. Soon on euronews</a> <a href="https://t.co/vajF3nyiAO">pic.twitter.com/vajF3nyiAO</a></p>&mdash; Isabelle Kumar (Isabelle_kumar) 21 February 2017

یورونیوز: در حال حاضر کشورهای متعددی با اتحاد پولی یورو مخالفند، اتحاد پولی ای که در زمان ریاست خود شما تحقق پیدا کرد.

رومانو پرودی: «قطعا، یورو به عنوان ارز مشترک اروپا، یک قدم به سمت اروپایی متحدتر بود. اما پس از آن وحشتی پدیدار شد که ۱۰ سال است بر اروپا سایه افکنده است.»

یورونیوز: اما آیا از این نظر هم اقدامات اولیه و آمادگی کافی صورت نگرفته بود؟

رومانو پرودی: «اتحاد پولی اولین گام به سوی اهداف مشترک بود، به سوی اقتصاد مشترک. اما بعد متوقف شدیم و یورو بی دفاع ماند. در حالیکه، تمام کشورهایی که واحد پولشان یورو شده بود، ایده حرکت به سمت یک اتحادیه اقتصادی را پذیرفته بودند.»

یورونیوز: در حال حاضر آلمان تلاش می کند روایت خودش از اتحادیه اروپا را به پیش ببرد و آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور هم به مساله «یک اتحادیه اروپا با چند سرعت [متفاوت]» اشاره کرده است. شما هم از این ایده استقبال کرده بودید. اما از نظر شما، این ایده بطور خاص چگونه می تواند در اتحادیه اروپا عملی بشود؟

رومانو پرودی: «بطور خاص؟ مثال ملموسی برایتان می زنم. آمریکایی ها یک روز می گویند که ناتو (سازمان پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی) خیلی مهم است و یک روز دیگر می گویند مشکل آفرین است. به هر حال، اروپا باید برای تشکیل اتحاد دفاعی و امنیتی تلاش کند و اولین مرحله می تواند همکاری ۱۰ کشور برای تشکیل نیروی دفاعی مشترک باشد.»

یورونیوز: اما آیا به این ترتیب اروپایی به وجود نمی آورید که گروهی برگزیده، به احتمال زیاد آلمان و دیگر کشورهای شما اروپا در مرکز آن نشسته اند و این پروژه را جلو می رانند؟

رومانو پرودی: «وضعیت فعلی نتیجه تحولات گذشته است. وقتی قدرت از ساختار سیاسی فراملیتی به کشورهای عضو، یعنی شاید بگوییم از کمیسیون اروپا به شورای اروپا، منتقل بشود روشن است که بین کشورها رقابت ایجاد می شود، و وقتی رقابت باشد کشورهای قویتر مسئولیت ها را به عهده می گیرند.»

یورونیوز: شما از شرایط کنونی راضی هستید؟ پیشرفت اروپا را چگونه می بینید؟

رومانو پرودی: «واضح است که آلمان کشور پیشرو است. درباره مسئله [بدهی های] یونان هم شاهد بودیم که برلین و بروکسل با هم گفتگو می کردند، در حالیکه این دیالوگ میان آتن و بروکسل وجود نداشت. اما کشوری مثل آلمان که نقش رهبری کننده را دارد باید گاهی خودش را جای دیگر کشورهای عضو بگذارد.»

یورونیوز: در مقابل ایده اروپای چند سرعتی، آیا کشورهایی با تمایلات ملی گرایانه قوی، باید اتحادیه اروپا را ترک کنند؟

رومانو پرودی: «نه. آنها مثل بریتانیا هیچ جایگزینی هم ندارند. نه فقط به خاطر اینکه از اروپا پول می گیرند. مثلا لهستان هرگز طی چند هزار سال گذشته، از چنین رونق اقتصادی ای برخوردار نبوده و این به خاطر خود کشور است، نه به خاطر اروپا.»

یورونیوز: درباره ایتالیا صحبت کنیم. اوضاع این کشور در حال حاضر کمی آشفته است. به نظر می رسد حزب دموکراتیک که شما به شکل گیری آن کمک کردید، مانند بقیه احزاب چپ گرا در اروپا چند تکه شده و از هم می پاشد.

رومانو پرودی: «انشعاب در حزب دموکراتیک یکی از نشانه های بحران است.»

یورونیوز: این هدیه ای از حزب پنج ستاره بپه گریلو است.

رومانو پرودی: «بله درست است.»

یورونیوز: وقتی سه حزب از چهار حزب اصلی با اروپا مشکل دارند و همچنین می خواهند ایتالیا از منطقه یورو خارج شود، تکلیف عضویت ایتالیا در یورو چه می شود؟

رومانو پرودی: «امیدوارم در ایتالیا بخشهای مختلف حزب دموکراتیک دوباره به هم بپیوندند. حتی اکثریت احزاب دست راستی هم طرفدار اروپا هستند.»

یورونیوز: آیا به نظر شما، یورو برای ایتالیا خوب بوده است؟ چون خیلی از ایتالیایی ها اینطور فکر نمی کنند.

رومانو پرودی: «یورویی که من در نظر داشتم از آنچه اتفاق افتاد، متفاوت بود. اما به هر صورت ما نمی توانستیم به بقیه ملحق نشویم. وقتی می گویید یورو برای اقتصاد ایتالیا ضرر دارد، به این فکر کنید که موازنه تجارت ایتالیا مثبت است. صادرات بیشتر از واردات است، بنابراین ما کشوری ناکارآمد نیستیم. وضعیت سیاسی ما مشکل ساز است اما این مشکل به یورو مربوط نمی شود، بلکه ناشی از اختلاف نظر درباره چند اصل اساسی است.»

یورونیوز: در آخر گفتگو به اروپا باز گردیم. شما وضعیت اروپا را ده سال دیگر چطور می بینید؟

رومانو پرودی: «به مثال رنسانس باز می گردم. ما گم شده ایم. اگر با هم باشیم برنده ایم. همه چیز به ما بستگی دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکاف بین راست‌های افراطی برای انتخابات اروپا؛ اختلاف‌ها بر سر چیست؟

ایتالیا؛ پل «تبتی»‌ با ارتفاع ۱۷۵ متر در اومبریا قول یک پیاده‌روی نفس‌گیر را به شما می‌دهد

چه ماجرایی در پشت پرده هجوم مهاجران به ایتالیا پنهان است؟