ایرباس قرارداد فروش یکصد هواپیمای مسافربری به ایران را تایید کرد

ایرباس قرارداد فروش یکصد هواپیمای مسافربری به ایران را تایید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت ایرباس روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای، رسما انعقاد قرارداد با ایران برای فروش یکصد هواپیمای مسافربری به ایران ایر را تایید کرد.

مقام‌های ایرباس این قرارداد بزرگ را شامل فروش ۴۶ فروند A320، سی و هشت فروند A330 و ۱۶ فروند A350 XWB به ایران توصیف کرده اند. توافقنامه اولیه خرید هواپیماهای مسافربری میان هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) و شرکت اروپایی ایرباس در اوایل سال گذشته میلادی امضا شد اما تنظیم قرارداد نهایی تا هفته پیش به طول انجامید. امتناع بانک‌های اروپایی از تامین مالی این توافق و آماده نبودن فرودگاه‌های ایران برای پرواز هواپیماهای نسل جدید، از دلایل طولانی شدن انعقاد این قرارداد توصیف شده است.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر نوشته است که نخستین فروند از این هواپیماها نیمه ژانویه یعنی پیش از آغاز به کار دولت ترامپ وارد تهران می‌شود

— euronews فارسی (@euronews_pe) 22 décembre 2016

فابریس برژیه، مدیرعامل ایرباس این توافق را یک قرارداد تاریخی توصیف کرده که راه را برای نوسازی ناوگان ایران ایر باز می‌کند.

شرکت ایرباس در بیانیه روز پنجشنبه خود، قرارداد فروش هواپیما با ایران را منطبق با مجوز وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا دانسته است. قرار است نخستین هواپیماهای ایرباس در اوایل سال آینده میلادی به ایران تحویل شوند.

کنگره ایالات متحده آمریکا ماه گذشته قانون ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را تصویب کرد. با وجود این مصوبه، شرکت آمریکایی بویینگ هم در ماه دسامبر، با ایران قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری امضا کرد. رفع موانع قانونی از سوی آمریکا برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران، بخشی از توافق هسته‌ای میان این کشور و قدرت‌های جهانی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راه تحریم میلیاردی اتحادیه اروپا توسط آمریکا هموار شد

نخستین ایرباس خریداری شده نوروز آینده در ایران پرواز می‌کند

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید