Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راه تحریم میلیاردی اتحادیه اروپا توسط آمریکا هموار شد

رای سازمان تجارت جهانی در خصوص پرونده ایرباس و بویینگ صادر شد
رای سازمان تجارت جهانی در خصوص پرونده ایرباس و بویینگ صادر شد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با خروج آمریکا از برجام و تنش در روابط با اتحادیه اروپا، سازمان تجارت جهانی حکم خود را درباره شکایت ۱۴ ساله شرکت آمریکایی بوئینگ از شرکت اروپایی ایرباس اعلام کرده است.

آگهی

پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه حکم به پیروزی بوئینگ در این پرونده داد.

این حکم راه را برای اعمال تحریم‌ها علیه اتحادیه اروپا هموار می‌کند و ایالات متحده می‌تواند به استناد این رای، میلیاردها دلار تعرفه‌ تنبیهی بر محصولات وارداتی از اروپا وضع کند.

این بزرگترین رای تلافی‌جویانه در تاریخ سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود.

رای سازمان تجارت جهانی در مناقشه تجاری اروپا و آمریکا درحالی صادر می‌شود که مقامات آمریکایی در پی خروج از توافق هسته‌ای با ایران به شرکت‌های اروپایی هشدار داده بودند در صورت معامله با ایران آن‌ها نیز هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

ایران منتظر پاسخ اتحادیه اروپا برای سرنوشت یکصد هواپیمای خریداری شده از شرکت ایرباس است. ایران پیشتر ۱۰۰ هواپیما به ایرباس سفارش داده بود اما تا کنون تنها ۳ فروند را دریافت کرده است. تحویل مابقی آن‌ها با خروج آمریکا از برجام در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

عکس از رویترز
ایران مدت‌هاست در انتظار تحویل ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس به سر می‌بردعکس از رویترز

بیشتر بخوانید:

پرونده اعاده دعوی بویینگ از ایرباس به سال ۲۰۰۴ برمی‌گردد. هنگامی که آمریکا، طی یک پرونده ۲۴ میلیارد دلاری، به سازمان تجارت جهانی شکایت برد و عنوان ساخت که اتحادیه اروپا با پرداخت یارانه غیرقانونی به شرکت ایرباس به فروش شرکت بویینگ ضرر مالی زده است. بر طبق پیمانی در سال ۱۹۹۲ اعطای کمک از سوی دولت‌های اروپایی به شرکت‌های هوایی محدود شده بود.

آمریکا استدلال می‌کرد که وام اتحادیه اروپا به ایرباس برای ساخت هواپیمای A350، باعث می‌شود هواپیمای رقیب در شرکت آمریکایی بویینگ با نام دريم‌لاينر۷۸۷ نتواند رقابت کند.

کاخ سفید حکم سازمان تجارت جهانی را یک پیروزی مهم خوانده است.

انتظار می‌رود میلیارد‌ها دلار تعرفه تنبیهی از اوایل سال ۲۰۱۹ بر محصولات وارداتی اتحادیه اروپا به آمریکا وضع شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: ایرباس تکلیف قرارداد فروش هواپیما را مشخص کند

ایرباس قرارداد فروش یکصد هواپیمای مسافربری به ایران را تایید کرد

ایران ایر قرارداد خرید ۸۰ بوئینگ را امضا کرد