نخستین ایرباس خریداری شده نوروز آینده در ایران پرواز می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
نخستین ایرباس خریداری شده نوروز آینده در ایران پرواز می‌کند

بعد از نهایی شدن قرارداد خرید صد فروند هواپیمای مسافربری ایرباس، نخستین هواپیمای خریداری شده در نوروز ۹۶ بر فراز آسمان ایران به پرواز در خواهد آمد.

به گزارش ایسنا، فرهاد پرورش، مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما، با اعلام این خبر گفت که به شرط رسیدن به توافق با شرکت ایرباس، می‌توان انتظار داشت که این هواپیما در ابتدای سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.

وی در عین حال خبر چاپ نشان ایران ایر بر روی بدنه ایرباس های خریداری شده را رد کرد. در روزهای اخیر تصاویری در فضای مجازی منتشر شده که هواپیماهای ایرباس را با نشان هواپیمایی ایران ایر نشان می‌دهد.

مقامات ایران امیدوارند مذاکرات باقی مانده با شرکت ایرباس در هفته جاری به پایان برسد و نخستین مدل نو از محصولات این شرکت بالاخره پس از نزدیک به چهل سال وارد فرودگاه‌های ایران شود.

خبر توافق برای خرید صد هواپیمای فرانسوی در ایران در رسانه‌های فرانسه نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است. روزنامه لوفیگارو روز سه‌شنبه این معامله را «نخستین موفقیت بزرگ برای شرکت‌های فرانسوی در عقد قرارداد تجاری با ایران» در دوران پسابرجام دانست.


شبکه تلویزیونی ب‌اف‌ام فرانسه در عین حال روز دوشنبه با اعلام این که ایران از خرید هواپیمای ای۳۸۰ صرف نظر کرده است، این تصمیم را برای شرکت ایرباس «دلسرد کننده» دانست.

فرهاد پرورش روز دوشنبه در یک نشست مطبوعاتی همچنین گفته بود که ایران سفارش اولیه خود را از ۱۱۸ به ۱۰۰ فروند هواپیما کاهش داده و در نتیجه از تصمیم خود برای خرید ۱۲ فروند ای۳۸۰ صرف نظر کرده است. ارزش قرارداد اولیه ۲۷ میلیارد دلار بود که اکنون به کمتر از ۲۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.