کالج الکترال آمریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ را تایید کرد

کالج الکترال آمریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ را تایید کرد
نگارش از Euronews

کالج الکترال یا «مجمع انتخاب کنندگان» در آمریکا روز دوشنبه ریاست جمهوری دونالد ترامپ را تایید کرد.

کالج الکترال یا «مجمع انتخاب کنندگان» در آمریکا روز دوشنبه ریاست جمهوری دونالد ترامپ را تایید کرد. دونالد ترامپ که در روز هشتم نوامبر توانسته بود با بیش از ۳۰۶ رای الکترال به ریاست جمهوری برسد، در کالج الکترال نیز توانسته است از حد نصاب ۲۷۰ رای لازم این مجمع عبور کند.

به این ترتیب، دونالد ترامپ روز بیستم ژانویه به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند خود را ادا می کند.

طی روزهای منتهی به آغاز رای گیری کالج الکترال، بسیاری از مخالفان دونالد ترامپ با برگزاری تجمعات متعددی از ۵۳۸ عضو این مجمع خواسته بودند به وی رای ندهند. مخالفان دونالد ترامپ برای اینکه ریاست جمهوری وی تایید نشود، به تغییر نظر بیش از ۳۸ عضو این کالج الکترال برای حمایت از هیلاری کلینتون نیاز داشتند.

در برخی از ایالت ها از جمله پنسیلوانیا، اعتراض مخالفان دونالد ترامپ موجب مختل شدن جلسۀ رای گیری کالج الکترال شد. در این ایالت، برخی از اعضای مجمع برگزینندگان آمریکا تهدید شده بودند که به همین دلیل، جلسۀ رای گیری در این ایالت با حضور نیروهای پلیس صورت گرفت.

حملۀ سایبری از سوی روس ها که به گفتۀ سازمان اطلاعات آمریکا در طول کارزار انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته از جمله مواردی است که مخالفان با استناد به آن از اعضای کالج الکترال می خواهند ریاست جمهوری دونالد ترامپ را غیرقابل قبول بدانند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در واکنش به این اعتراض ها، در توییتری مخالفان خود را به بی توجهی به دموکراسی متهم کرده و نوشته است اگر هواداران من همانند بازندگان عمل می کردند مورد تمسخر واقع می شدند و از آنها با عناوین بد و زشت یاد می شد.

مطالب مرتبط