آیا پوتین در خیال مداخله نظامی در افغانستان است؟

آیا پوتین در خیال مداخله نظامی در افغانستان است؟
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گمانه رسانه‌های روسی

به نظر می‌رسد برخی رسانه‌های نزدیک به روسیه به گونه‌ای در صدد آماده‌سازی فضا برای سیاست مداخله‌جویانه ولادیمیر پوتین در افغانستان هستند. در این زمینه «اسپوتنیک» آشکارا از امکان مداخله نظامی روسیه در افغانستان برای مبارزه با تروریسم نوشته است. این وبسایت روسی ضمن یادآوری این که از زمان ورود نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان برای مبارزه با طالبان و القاعده، اوضاع این کشور همچنان نابسامان و آشفته است، نظر یک کارشناس را در این زمینه جویا شده است.

اژدر کورتوف، مورخ و تحلیل‌گر سیاسی در مصاحبه با اسپوتنیک می‌گوید روسیه «تنها به درخواست مقامات رسمی» افغانستان می‌تواند برای نبرد با تروریست‌ها وارد این کشور شود. او در مورد امکان پذیرش چنین درخواستی از سوی روسیه می‌گوید: «با احتمال بالایی می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت درخواست رسمی دولت کابل از مقامات مسکو برای محو گروه‌های تروریستی در افغانستان به کمک نیروها و تجهیزات هوافضایی روسی، این درخواست پذیرفته خواهد شد.»

این تحلیل‌گر در مورد شرایط پذیرش درخواست احتمالی افغانستان از روسیه می‌گوید: «روسیه تنها در صورتی به چنین درخواستی پاسخ مثبت خواهد داد که این گروه‌های تروریستی و شورشی نه تنها مقامات افغان، بلکه حاکمیت جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق در آسیای میانه را مورد تهدید قرار دهند.»

تحلیل رسانه‌های غربی

از سوی دیگر رسانه‌های غربی می‌نویسند که مقامات بلندپایه افغانستان و آمریکا نگران پیوند میان روسیه و شبه نظامیان طالبان و از بین رفتن وضعیت امنیتی شکننده در این کشور هستند.

هفته نامه آمریکایی نیوزویک در عین حال روز پنج شنبه به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت که مقامات روسی کمک به گروه طالبان را تکذیب کرده و می‌گویند که تنها در موارد محدودی با آنها مذاکره کرده‌اند. برخی رهبران افغان نیز بر این باورند که ظاهرا روسیه از طالبان تنها پشتیبانی سیاسی می‌کند.

رویترز می‌نویسد سلسله دیدارهایی که روس‌ها اخیرا در مسکو و تاجیکستان با برخی افراد داشته‌اند، مقامات امنیتی و دفاعی افغانستان را در مورد احتمال برخی حمایت‌های مالی و تسلیحاتی نگران و خشمگین کرده است.

از جمله یک افسر ارشد امنیتی افغان حمایت روسیه از طالبان را «رویه ای خطرناک» توصیف کرده، تعبیری که ژنرال جان نیکلسون، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز آن را تکرار کرده است. او هفته پیش در یک نشست خبری در واشنگتن مدعی شد روسیه به ایران و پاکستان که به قول او «نفوذ بدخواهانه»ای در افغانستان دارند، پیوسته و به طالبان گونه‌ای «مشروعیت» بخشیده است.

رویترز به نقل از برخی مسئولان طالبان بدون فاش کردن نام و هویت آنها همچنین می نویسد که روسیه دست کم از سال ۲۰۰۷ میلادی به این سو با این گروه در تماس بوده، اما از حد پشتیبانی معنوی و سیاسی از آنها فراتر نرفته است.

افغانستان در طول تاریخ حیات خود بارها شاهد حضور نظامی کشورهای بیگانه بوده است. این مداخله‌های نظامی به طور مشخص در طول سده نوزدهم میلادی و از زمان قدرت‌نمایی روسیه و بریتانیا به اوج خود رسید. در سال‌های دهه هشتاد میلادی نیز آمریکا از طریق پاکستان به شبه‌نظامیان افغان که علیه نیروهای روسیه می‌جنگیدند، سلاح می‌رساند. هجوم نیروهای ائتلاف ناتو به افغانستان و حضور طولانی نظامیان آمریکا و هم‌پیمانانش از آغاز سده بیست و یکم تاکنون، آخرین مورد از دخالت نیروهای خارجی در این کشور بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران در کنار میانمار و کره‌شمالی همچنان در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی باقی ماند

سفر هنیه به ایران؛ احمدیان:عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل به تخریب امنیت ملی آنان می‌انجامد