دیدگاه مخالفان اعمال اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا

دیدگاه مخالفان اعمال اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز درباره برگزاری همه پرسی در ایتالیا و بررسی اصلاحات قانون اساسی که در این رفراندم به رای گذاشته می شود با والریو اونیدا، متخصص حقوق اساسی، و عضو سابق دادگاه قانون اساسی ایتالیا گفتگو کرده…

آگهی

یورونیوز درباره برگزاری همه پرسی در ایتالیا و بررسی اصلاحات قانون اساسی که در این رفراندم به رای گذاشته می شود با والریو اونیدا، متخصص حقوق اساسی، و عضو سابق دادگاه قانون اساسی ایتالیا گفتگو کرده است.

یورونیوز: چرا باید ایتالیایی ها در همه پرسی شرکت کنند؟

والریو اونیدا: «این یک همه پرسی است که نسبت به بهبود کارکرد نهادها هیچ تضمینی نمی دهد. تنها برگزاری آن توسط اکثریت اعضای دولت تصویب شده و این مسئله می تواند به تضعیف معنای قانون اساسی یعنی اتحاد بیانجامد.»

یورونیوز: طرفداران اصلاحات ادعا می کنند که کسانی که مخالف همه پرسی هستند با تغییرات در ایتالیا نیز مخالفت دارند. نظر شما چیست؟

والریو اونیدا: «کسانی که می گویند تنها برای تغییرات اصلاحاتی انجام شود، استدلال ضعیفی دارند. باید بدانیم چه چیزی را تغییر میدهیم، چگونه و بسمت چه مسیری. این ارتباطی با مخالفت کردن با تغییرات ندارد. قانون اساسی مسئله حساسی است و هر گونه تغییر باید با احتیاط صورت گیرد.»

یورونیوز: با طرح این مسئله که سئوالی که در همه پرسی مطرح می شود آزادی مربوط رای دادن در انتخابات زیر سئوال می رود، کار را به دادگاه کشاندید که ادعای شما رد شد. آیا در این زمینه اشتباه کردید؟

والریو اونیدا: «به اعتقاد قضات بله. اما مسئله اصلی چیست؟ ما به یک مشکل اشاره کردیم، سئوالی که در همه پرسی مطرح می شود و پاسخ آن آری و یا خیر به قانونی خواهد بود که می تواند به وضعیتی منجر شود که به آزادی رای دهندگان تعرض شود. برای همین، نظر دادگاه قانون اساسی را جویا شدیم که با مخالفت قضات روبرو شد.»

یورونیوز: درباره اداره مناطق و نواحی اصلاحاتی در نظر گرفته شده است. قدرت قانونگذاری مناطق کاهش یافته. آیا این واقعا ضرورت دارد؟ آیا ایتالیا به سمت تمرکز قدرت به مرکز می رود؟

والریو اونیدا: «این بدترین قسمت اصلاحات است. زیرا گرایش زیادی به سمت تمرکز قدرت در مرکز دارد. در نهایت حذف استقلال قانونگذاری مناطق پیش بینی شده است.»

یورونیوز: شما می گوید با این اصلاحات، دولت قدرت زیادی بدست خواهد آورد. اما طرفداران اصلاحات می گویند همه جا در اروپا به دولتها برای اینکه ثبات برقرار شود رای می دهند. چرا در ایتالیا نسبت به این موضوع هراس وجود دارد؟

والریو اونیدا: «باید بین دولتهایی که صاحب اکثریت آرا هستند با دولتهایی که به نوعی با انتخاب مستقیم نخست وزیر تشکیل می شوند تفاوت قائل شد. دولت آلمان که بسیار با قدرت و با ثبات به نظر می آید، یک دولت ائتلافی از احزاب مختلف است. در حال حاضر این بهترین نوع دولت برای ایتالیا خواهد بود. اما این اصلاحات موجب خواهد شد اقلیت در پارلمان در موضع قدرت قرار گیرند.»

یورونیوز: اگر به اصلاحات رای منفی داده شود، در ایتالیا و اروپا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا شاهد بازتاب بین المللی خواهیم بود؟

والریو اونیدا: «در ایتالیا هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. فاجعه ای رخ نخواهد داد و دلیلی وجود ندارد که در سطح اروپا نیز شاهد رویدادی باشیم. چشم اروپا به ما خیره شده اما نتیجه همه پرسی تاثیری بر موقعیت ایتالیا در صحنه جهانی و اروپا نخواهد داشت. این سیاستمداران هستند که باید به فعالیت خود ادامه دهند و پاسخگوی سئوالات جامعه جهانی و اروپا از ایتالیا باشند. »

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ استدلال موافقان و مخالفان برگزاری همه پرسی اصلاحات قانون اساسی

چرا باید در همه پرسی به اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا رای مثبت داد؟

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد