Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا باید در همه پرسی به اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا رای مثبت داد؟

چرا باید در همه پرسی به اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا رای مثبت داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبر نگار یورونیوز درباره برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی در ایتالیا با جیوانی گوزتا، استاد حقوق عمومی در دانشکده حقوق تور ورگاتا در رم گفتگویی انجام داده است.

آگهی

خبر نگار یورونیوز درباره برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی در ایتالیا با جیوانی گوزتا، استاد حقوق عمومی در دانشکده حقوق تور ورگاتا در رم گفتگویی انجام داده است. آقای گوزتا همچنین مسئول هماهنگ کننده کمیته موسوم به «همه با هم تغییر ایجاد کنیم» است.

یورونیوز: از نظر شما لزوم حمایت از تغییر قانون اساسی چیست؟

جیوانی گوزتا: «دلیل عمده این است که در صورت رای آری، اصلاحی بزرگ در قانون اساسی ای بوجود می آید که بسیار خوب است، اما قانون اساسی که بخشهایی از آن منسوخ شده است. می گویم «از مد افتاده» زیرا این قانون اساسی زمانی تدوین شده که بافت تاریخی خاصی حاکم بود. آن موقع نبرد سنگینی میان مدافعان و مخالفان کمونیسم وجود داشت. در قانون اساسی نقش ضعیفی برای دولت در نظر گرفته شده که در آن اکثریت بدون کمک حمایت اپوزیسون قدرتی ندارند. در حالیکه از دموکراسی های بزرگ، مثل بریتانیا الگوبرداری شده است.اما امکان تبعیت از این مدلها وجود نداشت. امروز می توانیم این امکان مهیا شده و می توانیم به جلو گام برداریم. مسئله اصلاح قانون اساسی، مسئله از میان برداشتن ناهنجاری هایی است که باعث شده بود ایتالیا در مقایسه با دموکراسی های بزرگ، شرایط غیرعادی داشته باشد. متاسفانه در ایتالیا همه چیز منجر به بحث و جدل سیاسی می شود و قدرتهای سیاسی به استفاده از طی مبارازات انتخاباتی گرایش دارند. به همین دلیل هم اغلب وضعیت کشور این است.»

یورونیوز: درباره اصلاحات مربوط به سنا صحبت کنیم: حقوقدانان زیادی با کاستن قدرت نظام [قانونگذاری] دو مجلسی که در آن قانونگذاران در دو مجمع و توسط رای مستقیم مردم انتخاب می شوند، موافقند. اما با این مسئله که شهروندان حق انتخاب سناتورها را نداشته باشند، مخالفند. آیا اعمال این اصلاحات، حاکمیت مردم را که اصل اول قانون اساسی است، زیر سوال نخواهد برد؟

جیوانی گوزتا: «اگر اینطور بود، در آلمان هم حاکمیت مردم زیر سوال رفته بود. همینطور در فرانسه و یا کانادا. در نظامهای پارلمانی کشورهای جهان، در ساختارهای مجلس محور که در آن، مجلس سفلی باید رای اعتماد بدهد، مجلس منتخب دوم وجود ندارد. اسپانیا تنها استثناست. در این کشور عضای دومین مجلس قانونگذاری با رای مستقیم و تا حدودی توسط شوراهای استانی انتخاب می شوند. مدلی که در اصلاحات قانون اساسی ما در نظر گرفته شده، مدلی است که در کشورهایی مثل اتریش، بلژیک، و هلند پیاده می شود. در این کشورها هم هیچ چیز غیر دموکراتیکی وجود ندارد.»

یورونیوز: به گفته «مشروطه خواهان» عالی رتبه، اصلاحات قانون اساسی ایتالیا قدرت زیادی به دولت خواهد داد. عده ای حتی نسبت به خطر اقتدارگرایی یا شکل گیری الیگارشی، یا یک جور دموکراسی توخالی هشدار داده اند. چرا؟

جیوانی گوزتا: «از نظر من، هیچ رویکرد اقتدارگرایانه ای در این اصلاحات وجود ندارد. طبق این اصلاحات، نخست وزیر، حتی نمی تواند وزرا را از سمتشان برکنار یا مجلس را منحل کند. من هیچ نگرش استبداد گرانه ای در آن نمی بینم.اقتدار گرایی در ایتالیا مبحث مهمی است زیرا بطور تاریخی،رویکرد اقتدارگرایانه طی دوره هایی در کشور وجود داشته است. مسئله بحث برانگیزی است زیرا باعث ارعاب و ترس و وحشت می شود. اما همه فراموش کرده اند که تنها مقطعی که در آن یک نظام استبدادی حاکم بود، در سال ۱۹۲۲ بود که موسولینی توانست دولت را در دست بگیرد. دلیلش هم این بود در آن زمان نهادهای دولتی کارایی نداشتند.»

یورونیوز: نقاط ضعف این اصلاحات چیست؟

جیوانی گوزتا: «نقطعه ضعف (ایراد) اصلاحات این است که تمام مراحلی که را که ما انتظار داشتیم، محقق نکرده، اما در کل اصلاحات خوبی است من عمیقا به این مسئله باور دارم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ استدلال موافقان و مخالفان برگزاری همه پرسی اصلاحات قانون اساسی

دیدگاه مخالفان اعمال اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا

تاثیر «به رسمیت شناختن فلسطین» در نرخ مشارکت شهروندان اسلوونی در انتخابات پارلمان اروپا