«اتوبوس‌های ایدز» در تهران مستقر می‌شوند

«اتوبوس‌های ایدز» در تهران مستقر می‌شوند
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مدیرعامل موسسه «پیام‌آوران همیاری» از استقرار «اتوبوس ایدز» از آذرماه امسال در شرق، غرب و مرکز تهران خبر داد. اتوبوس‌های ایدز مجهز به امکانات تست تشخیص سریع اچ‌آی‌وی هستند که طی چند دقیقه پاسخ آن آماده می‌شود. همچنین خدمات مشاوره‌ای نیز در این اتوبوس‌ها ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدرضا سیدقاسمی مدیرعامل موسسه پیام‌آوران همیاری، درباره چگونگی استقرار اتوبوس‌های ایدز در تهران گفت: «امسال از آذرماه اتوبوس‌های ایدز در غرب و شرق و مرکز تهران با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران مستقر می‌شوند و حدود ۱۸ شب نیز این برنامه ادامه دارد. همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این اتوبوس‌ها با کمک شهرداری در تمام سال فعالیت داشته باشند.»

قبلا نیز یک اتوبوس ایدز در پردیس سینمایی ملت مستقر شده بود. آقای سیدقاسمی در ادامه گفت که مردم در آن مقطع از این اتوبوس‌ها استقبال فراوان کردند. وی همچنین افزود: «ما به دنبال این هستیم که بیماری در افراد اچ‌آی‌وی مثبت، زود تشخیص داده و درمان آنها آغاز شود. این موضوع به نفع همه کسانی است که فکر می‌کنند ممکن است مبتلا به اچ‌آی‌وی باشند. کسانی که رفتار پرخطری داشته‌اند واحساس می‌کنند در شرایطی قرار گرفته‌اند که نیاز به مشاوره دارند، می‌توانند به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری یا اتوبوس‌های ایدز مراجعه کنند. ترس از آزمایش دادن، باید از مردم دور شود. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند یک زندگی طبیعی برای آنها به همراه داشته باشد.»

بالاخره با این واقعیت کنار اومدن که #ایدز هم یه بیماریه و توی ایران هم زیاد هست.
اتوبوس گذاشته بودن تست میگرفتن pic.twitter.com/ypGyJIXmFW

— Señorita gata (@mamannasrin) November 28, 2015

پیشتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه آمار تقریبی بیماران مبتلا به ایدز در کشور حدود ۸۰ هزار نفر است گفته بود: «تاکنون ۳۱ هزار و ۹۵۰ بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند.» حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران نیز گفته بود که سالانه در کشور ۱۰ درصد به شمار بیماران مبتلا به ایدز افزوده می‌شود. به گزارش خبرگزاری ایرنا وزیر بهداشت ایران همچنین افزوده بود که بیماری ایدز در ایران بیشتر به دلیل «روابط اخلاقی که در جامعه حکم فرماست» گسترش یافته است.

ویروس ایدز از طریق روابط جنسی محفاظت نشده، تزریق خون آلوده، تزریق اشتراکی مواد مخدر و مادر آلوده به جنین منتقل می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند