شورای نگهبان: از این پس نظارت بر نمایندگان مجلس مستمر می‌شود

شورای نگهبان: از این پس نظارت بر نمایندگان مجلس مستمر می‌شود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد براساس ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبر ایران، شورای نگهبان از این پس بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت مستمر نظارت خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای کدخدایی روز اول آبان ماه در یک برنامه تلویزیونی گفت: نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان پس از تصویب اعتبارنامه‌های‌شان در مجلس نیز ادامه خواهد داشت و این شورا از این پس به طور دائم بر نمایندگان نظارت خواهد کرد که آیا شرایط نمایندگی را در طول دوران چهارساله مجلس نیز حفظ می‌کنند یا خیر.

ابلاغ سیاست‌های #انتخابات توسط رهبر #ایران: تاکید بر آزادی و سلامت انتخابات https://t.co/GP4R7QVaZCpic.twitter.com/0btli34RZA

— euronews فارسی (@euronews_pe) October 15, 2016

وی افزوده است: «شرایط انتخاباتی دچار تحولاتی شده است زیرا شرایط اجتماعی تغییر کرده است و بر این اساس قوانین هم باید پابه‌پای این تغییرات متحول شود.»

«سیاست‌های کلی انتخابات» اخیرا از سوی علی خامنه‌ای ابلاغ شد که در بند ۱۳ این سیاست‌ها، رهبر ایران دامنه اختیارات شورای نگهبان را به بعد از تائید نتیجه انتخابات نیز تسری داده است. در بند ۱۳ ابلاغیه انتخاباتی رهبر ایران آمده است: «تعیین ساز وکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان.»

مصوبه #مجلس: شورای نگهبان نمی‌تواند پس از تائید #انتخابات، صلاحیت کاندیداها را رد کند https://t.co/q35hG2bnFspic.twitter.com/MXvlgDbFaW

— euronews فارسی (@euronews_pe) October 16, 2016

در همین زمینه، اما مجلس شورای اسلامی روز ۲۵ مهر ماه استسفاریه‌ای را تصویب کرد که براساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات، صلاحیت منتخب را رد کند. البته این مصوبه برای اینکه به قانون تبدیل شود خود باید به تائید شورای نگهبان برسد. مینو خالقی که در دوره دهم مجلس شورای اسلامی از شهر اصفهان کاندیدا شده بود، پس از پیروزی در انتخابات، شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد و از راه یافتن به مجلس بازماند که این مسئله با اعتراض عده‌ای از نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری روبرو شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل استان سیستان و بلوچستان ایران؛ خطر حضور گاندوها همزمان با نبود مواد غذایی در شماری از روستاها

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد