شصتمین سالگرد انقلاب مجارستان

شصتمین سالگرد انقلاب مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شصت سال قبل در روز ۲۳ اکتبر، قیام مردم مجارستان علیه دولت استالینیستی این کشور آغاز شد.

آگهی

شصت سال قبل در روز ۲۳ اکتبر، قیام مردم مجارستان علیه دولت استالینیستی این کشور آغاز شد. قیامی که کمتر از سه هفته طول کشید و در این زمان حدود ۲۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند.

راهپیمایی اعتراضی دانشجویان، آغازگر تظاهرات گسترده تر در سراسر کشور بود. معترضان به ساختمان پارلمان رفتند و تلاش کردند که ساختمان رادیو را اشغال کنند.

خبرنگار یورونیوز در بوداپست به سراغ یکی از شاهدان عینی این انقلاب رفت که در آن زمان ۱۸ ساله بود و در مدرسه ای شبانه تحصیل می کرد. او در گفتگویی با خبرنگار یورونیوز در ساختمان این مدرسه گفت: «در آن زمان همه چیز انقلابی بود. حتی کلاسهای درس در شرایط جنگی برگزار می شود.»

او روزی را به خاطر می آورد که شاهد قتل وحشتناک شماری از مردم در خیابان بود: «مردم در اینجا صف می بستند تا بتوانند تکه های نان را دریافت کند. به دلایل احمقانه ای نیروهای مسلح تیراندازی را شروع کردند و شمار زیادی از مردم کشته شدند. جسد تعداد زیادی از مردم در اینجا دیده می شد.»

این شاهد عینی انقلاب مجارستان، یکی از صمیمی ترین دوستانش را در جریان درگیریهای آن روزها از دست داد. او درباره میراث به جا مانده از این رخدادها می گوید: «این تحولات، تاثیرات مثبتی هم داشتند. شاید بعد از این اتفاقات آزادی مردم بیشتر شد. ما توانستیم زندگی آرامتری را تجربه کنیم. البته برای مدت کوتاهی.»

تیراندازی نیروهای دولتی به سمت مردم، باعث شد که ناآرامیها از بوداپست به مناطق دیگر هم سرایت کند.

مردم در مناطق مختلف، محفلهای زیرزمینی تشکیل دادند و به طور مخفیانه خود را مسلح کردند. شوراهای مردمی در مناطق مختلف ایجاد شد تا با از کار انداختن نهادهای دولتی، این شوراها کنترل امور را به دست بگیرند.

اوایل ماه نوامبر، شوروی نیروهای خود را برای سرکوب معترضان روانه مجارستان کرد و در روز چهارم نوامبر مقاومت مردم شکسته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم