Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیران پیشنهادی برای سه وزارتخانه: گزینه‌هایی که از مجلس نهم رای اعتماد نگرفتند

وزیران پیشنهادی برای سه وزارتخانه: گزینه‌هایی که از مجلس نهم رای اعتماد نگرفتند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمدعلی نجفی، مشاور رئیس جمهور ایران در گفتگو با سایت انتخاب گفت که روز یکشنبه دوم آبان (فردا) مسعود سلطانی‌فر به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت ورزش و جوانان و رضا صالحی امیری به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت ارشاد به مجلس دهم معرفی می‌شوند.

به گزارش انتخاب آقای نجفی روز جمعه همچنین گفت که خود وی و آقای دانش آشتیانی به عنوان گزینه‌های احتمالی برای معرفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش مطرح هستند. نجفی در ادامه گفت که برای قطعی شدن وزیر آموزش و پرورش روز شنبه با حسن روحانی دیدار می‌کند و بعد از ظهر شنبه نیز تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

هفته گذشته علی جنتی وزیر ارشاد، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش استعفا دادند و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز این استعفاها را پذیرفت.

واکنش‌ها به ترمیم کابینه #دولت: منتقدان می‌گویند تغییرات، کارکرد انتخاباتی دارد https://t.co/865LyWyCwhpic.twitter.com/3cInEv3uYA

— euronews فارسی (@euronews_pe) October 20, 2016

آیا مجلس دهم همراه دولت است؟

وزرای پیشنهادی روحانی برای وزارتخانه‌های بدون وزیر، گزینه‌هایی هستند که پیشتر نتوانستند از مجلس نهم (مجلسی که در اختیار اصول‌گرایان بود) رای اعتماد بگیرند. با شروع کار دولت یازدهم، محمدعلی نجفی گزینه روحانی برای وزارت آموزش و پرورش بود که با یک رای نتوانست به این منصب برسد. فخرالدین احمدی دانش آشتیانی نیز برای وزارت علوم و تحقیقات معرفی شد و رای اعتماد نیاورد. همچنین رضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر دو گزینه وزارت ورزش و جوانان بودند که مجلس هشتم به او رای اعتماد نداد.

براساس این اخبار چناچه روز یکشنبه همین افراد به مجلس معرفی و موفق شوند از مجلس دهم رای اعتماد بگیرند، می‌توان گفت این اخذ رای اعتماد به نوعی نمود عینی تقویت قدرت طرفداران دولت در مجلس خواهد بود.


در آستانه معرفی وزرا به مجلس حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور از مردم خواسته بود گزینه‌های مناسب خود را برای تصدی سه وزارت‌خانه معرفی کنند.

اولین واکنش رئیس جمهور به تغییرات در دولت

در همین راستا رئیس جمهور ایران در نخستین اظهار نظر رسمی درباره تغییر کابینه گفت: «هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت، خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر.»

اولین واکنش رئیس جمهور به تغییرات در دولت https://t.co/7E7tvuoUtk

— جام جم آنلاین (@jamejamCPI) October 22, 2016

به گزارش ایرنا، حسن روحانی روز شنبه در همایش «روز ملی روستا و عشایر» با تاکید بر این که باید دعواهای کودکانه در کشور خاتمه یابد، گفت: «باید رسانه های ما از دروغ، اتهامات، اختلاف، ایجاد تفرقه و جناح بندی های غیر ضررور دست بردارند.»

وی افزود: «اگر دولت برای ثبات وزیر عوض نکند، سایت های بداخلاق می گویند چرا دولت این وزرا را عوض نمی کند، می رود تغییر ایجاد کند، همان بداخلاق ها می گویند چرا عوض می کند؟ برادرعزیز من، هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر است.»

سوابق وزرای پیشنهادی

محمدعلی نجفی پس از عدم رای آوردن برای وزارت آمورش و پرورش، ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد؛ اما دهم بهمن همان سال از این مسئولیت به دلیل کسالت کناره‌گیری کرد. نجفی در حال حاضر مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور ایران، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران است.


محمدعلی نجفی

سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است. او در آغاز کار دولت حسن روحانی، هفتاد روز سرپرست وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران بود. صالحی‌امیری از حلقه و نزدیکان حسین روحانی در ایام ریاست بر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص بوده است. صالحی امیری پس از عدم راهیابی به جمع وزرا، در ابتدای اسفند ۱۳۹۲ به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد.


سید رضا صالحی امیری

مسعود سلطانی‌فر، سیاست‌مدار اصلاح طلب، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عضو غیرموظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، عضو سابق فراکسیون اصلاح طلبان چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و از اعضای حزب اعتماد ملی است.


مسعود سلطانی‌فر

آگهی

سلطانی‌فر عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و سابقه همکاری با حسن روحانی را داراست و به عنوان مسئول کمیته ورزش روحانی فعالیت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است