Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دفاع روحانی از روابط بین‌المللی: نمی‌توان تنها به چهار نفر امنیتی اعتماد کرد

دفاع روحانی از روابط بین‌المللی: نمی‌توان تنها به چهار نفر امنیتی اعتماد کرد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز پس از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی از روابط بین‌المللی تهران با سایر کشورها دفاع کرد و گفت نمی‌توان تنها به چهار نفر نیروی امنیتی اعتماد کرد.

روز چهارشنبه رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از غرب و بویژه آمریکا، نسبت به عقب‌نشینی دولت در برابر مطالبات کشورهای غربی هشدار داده و گفته بود: تکرار کلمه دشمن شناخت توطئه است نه توهم توطئه. اما امروز حسن روحانی رئیس جمهور ایران با دفاع از روابط «معقول» با جهان گفت: «از دعوای با دنیا صادرات درنمی‌آید.»

بخاطر یک میوه پوسیده در میان محصولات فراون و پرطراوت، نمی‌توان درب باغ را بست و از سایر میوه‌ها استفاده نکرد. #ویدئوpic.twitter.com/FkXLh9p4mx

— حسن روحانی (@Rouhani_ir) October 20, 2016

به گزارش خبرگزاری ایسنا رییس‌ جمهور ایران روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و در جمع صادرکنندگان کشور افزود: «برخی فکر می‌کنند، تعامل سازنده به معنای این است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنیم و صحبت کنیم و ناهار بخوریم. این در حالی است که تعامل سازنده به معنای مناسب کردن روابط بین‌المللی برای صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است.»

برخی می‌گویند «ارض الله» همین ایران است و اگر از مرز خارج شویم افکارمان را می‌دزدند و ما را گول می‌زنند! #ویدئوpic.twitter.com/YKGKqhjrwr

— حسن روحانی (@Rouhani_ir) October 20, 2016

آقای روحانی با طرح این پرسش که مگر در دنیای امروز کشوری می‌تواند بدون رابطه با دنیا به پیشرفت برسد، اظهار داشت: «قرآن نیز به ما خاطرنشان می‌کند “ان ارض الله واسعه” که دنیا باز و زمین وسیع است و راه بیفتید و در جهان سیر کنید. برخی می‌گویند “ارض الله” ایران است. از مرز که خارج می‌شویم، افکار ما را می‌دزدند، ما را گول می‌زنند و برخی هنوز عظمت ملت ایران را باور نکرده اند… باید به قرن جدید بازگردیم. برخی در قرن ما قبل قبل زندگی می‌کنند.»

رئیس دولت یازدهم در ادامه با انتقاد از مخالفان دولت افزود: «اگر دولت هواپیما نخرد منتقدان می‌گویند پس برجام چه شد و اگر دولت هواپیما بخرد، می‌گویند این هواپیماها لوکس و جدید است… می‌رویم هواپیما بخریم عده‌‌ای می‌گویند بروید اتوبوس بخرید. باشد اتوبوس هم می‌خریم اما خدا را شکر اتوبوس را می‌سازیم… من نمی‌دانم برخی‌ها در چه وادی سیر می‌کنند و در کجا هستند که ما خبر نداریم.»

روحانی در پایان با دفاع قاطع از برجام گفت یکی از فرصت‌های به وجود آمده برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایران پس از توافق اتمی وین، امکان مشارکت با شرکت‌های خارجی و با برندهای معتبر بین‌المللی است.

موفقیت و رشد در صادرات نیازمند ارتباط و #تعامل_سازنده با دنیا است؛ در فضای دعوا با دنیا، صادرات محقق نمی‌شود. pic.twitter.com/7SGWVo1QXa

— حسن روحانی (@Rouhani_ir) October 20, 2016

به دنبال توافق هسته‌ای ایران با شش کشور غربی، رهبر ایران بارها درباره نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمریکا در ایران هشدار داده‌ است. این هشدار آقای خامنه‌ای منجر به انتقادات گسترده نزدیکان رهبری از دولت شده است. سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز ۲۷ شهریور گفته بود که خوش‌بینی برخی از مسئولان به غرب نگران‌ کننده است. علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران نیز شهریور ماه گفته بود که دولت می‌گوید ما باید با آمریکا رابطه برقرار کنیم و این با اصول و مبانی که دین برای ما تعیین کرده سازگاری ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند