دفاع روحانی از روابط بین‌المللی: نمی‌توان تنها به چهار نفر امنیتی اعتماد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
دفاع روحانی از روابط بین‌المللی: نمی‌توان تنها به چهار نفر امنیتی اعتماد کرد

یک روز پس از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی از روابط بین‌المللی تهران با سایر کشورها دفاع کرد و گفت نمی‌توان تنها به چهار نفر نیروی امنیتی اعتماد کرد.

روز چهارشنبه رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از غرب و بویژه آمریکا، نسبت به عقب‌نشینی دولت در برابر مطالبات کشورهای غربی هشدار داده و گفته بود: تکرار کلمه دشمن شناخت توطئه است نه توهم توطئه. اما امروز حسن روحانی رئیس جمهور ایران با دفاع از روابط «معقول» با جهان گفت: «از دعوای با دنیا صادرات درنمی‌آید.»


به گزارش خبرگزاری ایسنا رییس‌ جمهور ایران روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و در جمع صادرکنندگان کشور افزود: «برخی فکر می‌کنند، تعامل سازنده به معنای این است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنیم و صحبت کنیم و ناهار بخوریم. این در حالی است که تعامل سازنده به معنای مناسب کردن روابط بین‌المللی برای صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است.»


آقای روحانی با طرح این پرسش که مگر در دنیای امروز کشوری می‌تواند بدون رابطه با دنیا به پیشرفت برسد، اظهار داشت: «قرآن نیز به ما خاطرنشان می‌کند “ان ارض الله واسعه” که دنیا باز و زمین وسیع است و راه بیفتید و در جهان سیر کنید. برخی می‌گویند “ارض الله” ایران است. از مرز که خارج می‌شویم، افکار ما را می‌دزدند، ما را گول می‌زنند و برخی هنوز عظمت ملت ایران را باور نکرده اند… باید به قرن جدید بازگردیم. برخی در قرن ما قبل قبل زندگی می‌کنند.»

رئیس دولت یازدهم در ادامه با انتقاد از مخالفان دولت افزود: «اگر دولت هواپیما نخرد منتقدان می‌گویند پس برجام چه شد و اگر دولت هواپیما بخرد، می‌گویند این هواپیماها لوکس و جدید است… می‌رویم هواپیما بخریم عده‌‌ای می‌گویند بروید اتوبوس بخرید. باشد اتوبوس هم می‌خریم اما خدا را شکر اتوبوس را می‌سازیم… من نمی‌دانم برخی‌ها در چه وادی سیر می‌کنند و در کجا هستند که ما خبر نداریم.»

روحانی در پایان با دفاع قاطع از برجام گفت یکی از فرصت‌های به وجود آمده برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایران پس از توافق اتمی وین، امکان مشارکت با شرکت‌های خارجی و با برندهای معتبر بین‌المللی است.


به دنبال توافق هسته‌ای ایران با شش کشور غربی، رهبر ایران بارها درباره نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمریکا در ایران هشدار داده‌ است. این هشدار آقای خامنه‌ای منجر به انتقادات گسترده نزدیکان رهبری از دولت شده است. سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز ۲۷ شهریور گفته بود که خوش‌بینی برخی از مسئولان به غرب نگران‌ کننده است. علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران نیز شهریور ماه گفته بود که دولت می‌گوید ما باید با آمریکا رابطه برقرار کنیم و این با اصول و مبانی که دین برای ما تعیین کرده سازگاری ندارد.