Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روحانی در گفتگو با ان‌بی‌سی: در قانون ما تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نمی‌شود

روحانی در گفتگو با ان‌بی‌سی: در قانون ما تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نمی‌شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا در پاسخ به سئوالی در باره بازداشت بعضی از اشخاص دارای دوتابعیت در ایران گفت: در قانون ایران، دو تابعیت به رسمیت شناخته نشده است.

آقای روحانی در پاسخ به مجری شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت: «در قانون ایران، دو تابعیت به رسمیت شناخته نشده است و بنابراین آنهایی که دارای دو تابعیت هستند، از دید قانون ایران، ایرانی هستند و محاکم ایران هم بر مبنای ایرانی بودن آنها، آنان را مورد محاکمه قرار می‌دهد.»

صدور کیفرخواست برای شهروندان دوتابعیتی بازداشتی در #ایرانhttps://t.co/aWFg1mo7ef

— euronews فارسی (@euronews_pe) July 11, 2016

رئیس جمهور ایران افزود: «به طور کلی تلاش دولت، برای همه آنهایی که در دادگاه‌ها مورد محاکمه قرار می‌گیرند یا در زندان هستند بر این است که قوانین ما دقیقا اجرا شود و رئیس‌‌ جمهور مسئولیتش این است که نظارت بکند تا قانون اساسی، اجرا شود و نقض نشود. این مسئولیت کلی است و مسئولیت اجرای قانون اساسی به عهده رئیس‌‌جمهور است.»

نازنین زاغری (شهروند ایرانی- بریتانیایی)، هما هودفر (شهروند ایرانی- کانادایی) و سیامک نمازی (شهروند ایرانی-آمریکایی) از جمله شهروندان دو تابعیتی هستند که توسط ایران دستگیر شده اند. عباس جعفری ‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه ۲۱ تیر اعلام کرد که برای این افراد کیفرخواست صادر و پرونده آنها به دادگاه ارسال شده است.

بازداشت شهروندان دوتابعیتی پس از تاکید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بر لزوم مقابله با «نفوذ دشمن» آغاز شد. آقای خامنه‌ای پس از توافق ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای در مورد «نفوذ» در عرصه‌های مختلف هشدار داده بود. روز پنجشنبه و در جریان دیدار ترزا می با حسن روحانی در نیویورک، نخست وزیر بریتانیا نیز نسبت به وضعیت نازنین زاغری رتکلیف ابراز نگرانی کرده بود.

ترزا می در گفتگو با حسن #روحانی از وضعیت نازنین #زاغری ابراز نگرانی کرد https://t.co/jbT0aHdweBpic.twitter.com/FjI2lV1M6H

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 21, 2016

در ادامه این گفتگو، مجری ان بی سی از حسن روحانی پرسید: «اینکه ایران مبالغ مختلفی را از ایالات متحده ایران دریافت کرده و برخی از منتقدین در سنای آمریکا گفتند که این باجی بوده برای آزادی چهار آمریکایی که در ماه ژانویه آزاد شدند، آیا چنین بود؟ آیا ایران این عده را در زندان نگه داشت تا پول‌های خودش را از ایالات متحده بازیافت کند؟»

رئیس جمهور ایران در پاسخ گفت: «دو مسئله بود. یکی پول‌هایی که از ایران در آمریکا باقی مانده بود که هنوز هم البته مبالغ دیگری از پول‌های ایران در ایالات متحده است و در این زمینه مذاکرات ادامه دارد برای اینکه این پول‌ها بازگشت داده شود. برخی از مواردی که به توافق نمی‌رسد، می‌دانید که در داوری بین‌المللی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. موضوع دیگر کمک برای آزادی افرادی بود که زندانی هستند، ایرانی هایی در آمریکا زندانی هستند یا مورد تعقیب آمریکایی‌ها هستند و یا افرادی دارای دو تابعیت هستند و در ایران زندانی هستند. این هم تلاش شد که این دو گروه در برابر هم آزاد شوند، یعنی هم ایرانی‌ها آزاد شوند و از تعقیب معاف شوند و هم آن افرادی که دو تابعیتی بودند و بخشی از زندان‌شان را گذرانده بودند و بخشی از زندان‌شان باقی مانده بود، مورد عفو قرار بگیرند، بنابراین دو تا مسئله بود که در کنار هم دنبال می‌شد، الان هم ممکن است راجع به مسئله بدهی‌ها این مذاکرات ادامه پیدا کند برای اینکه پول‌هایی که در اختیار آمریکا بوده به ما برگردانده شود. در واقع این پول ایران است که در طول این ۳۸ سال در اختیار آمریکا بوده و باید اینها را به ایران پس دهد.»

مصوبه ممنوعیت پرداخت پول نقد به #ایران در انتظار وتوی #اوباماhttps://t.co/28BikN6VMtpic.twitter.com/0BLW3gmGRA

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 23, 2016

ماه گذشته روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت که یک هواپیمای باری ناشناس همزمان با مبادله زندانیان دو کشور این پول را به تهران حمل کرده است. بر اساس این گزارش، پول فرستاده شده بخشی از مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری مطالبات ایران از آمریکا بوده که آمریکا همزمان با اجرای برجام موافقت کرده بود آن را پرداخت کند.

در همین راستا مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه دوم مهر ماه طرحی را به تصویب رساند که براساس آن پرداخت پول نقد از سوی دولت ایالات متحده به ایران ممنوع خواهد شد. تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا واکنشی بود به پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به تهران همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی در ایران. این چهار زندانی آمریکایی، جیسون رضائیان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت الله خسروی رودسری بودند.

مصاحبه شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا با حسن روحانی چند روز پیش و در نیویورک انجام شد و بخش کوتاهی از آن روز ۲۲ سپتامبر منتشر شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصوبه ممنوعیت پرداخت پول نقد به ایران در انتظار وتوی اوباما

دیدارهای روحانی در نیویورک: دفاع از برجام؛ انتقاد از عملکرد آمریکا در سوریه

صدور کیفرخواست برای شهروندان دوتابعیتی بازداشتی در ایران