وزارت بهداشت: روزانه ۸ معتاد در ایران می‌میرند

وزارت بهداشت: روزانه ۸ معتاد در ایران می‌میرند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵، در یک نشست خبری گفت بر اساس گزارش پزشکی قانونی روزانه ۸ معتاد در کشور می‌میرند.

سخنگوی وزارت بهداشت که درباره گسترش مقاومت میکروبی دربرابر آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد ویروس سخن می‌گفت، اعتیاد به مواد مخدر را یکی از معضلات اصلی حوزه سلامت در کشور دانست و افزود در حال حاضر اعتیاد به مواد مخدر در مردان ۱۸ تا ۳۰ سال بار دوم بیماری‌ها را شامل می‌شود.

اگرچه آمار دقیقی در مورد تعداد معتادان و درجه اعتیاد آنها در ایران وجود ندارد، اما سعید صفاتیان رئیس یک کارگروه ویژه در مجمع تشخیص مصلحت نظام در تیرماه سال جاری گفت که در یک آمارگیری صحیح، تعداد معتادان نسبت به آمار رسمی (حدود سه میلیون نفر)، ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

ایرج حریرچی، در نشست خبری روز دوشنبه در مورد یک جنبه از پیامدهای اعتیاد در حوزه سلامت کشور گفت که ۶۵ درصد کسانی که HIV داشته‌اند از افراد مصرف‌کننده تزریق مواد هستند و ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان مواد تزریقی هپاتیت‌ C دارند. او افزود که مطالعات اخیر نشان داده که تدخین تریاک عامل اصلی سرطان مری، ریه، معده، مثانه و حنجره است.

این سخنگوی وزارت بهداشت درباره پیامدهای اجتماعی مصرف مواد مخدر در ایران تاکید کرد که ۵۰ درصد زندانیان جرائم مرتبط با مواد مخدر انجام می‌دهند و ۵۰ درصد ورودی زندان‌ها مصرف‌کننده مواد مخدر هستند. همچنین ۲۶.۵ درصد طلاق‌ها مرتبط با مصرف مواد یا الکل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند