آمریکا: ارتباط میان پول پرداخت شده به ایران با آزادی زندانیان کاملا غلط است

آمریکا: ارتباط میان پول پرداخت شده به ایران با آزادی زندانیان کاملا غلط است
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار به جمهوری اسلامی در سال گذشته و در ازای آزاد کردن چهار آمریکایی ایرانی تبار زندانی در ایران به موضوعی جنجالی تبدیل شده است. دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری آمریکا به انتقاد شدید از این اقدام دولت اوباما پرداخته، اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که ارتباط میان پول پرداخت شده به ایران با آزادی زندانیان کاملا غلط است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روزنامه وال استریت روز چهارشنبه در گزارشی فاش کرد که هنگام توافق اتمی ایران با کشورهای ١+٥ و همزمان با آزادی برخی شهروندان آمریکایی-ایرانی زندانی در ایران، دولت باراک اوباما معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران پرداخت کرده است.

به نوشته این روزنامه، آمریکا این ۴۰۰ میلیون دلار را از طریق هواپیمای باربری ناشناسی به ایران فرستاد و تهران تا از بارگیری پول در هواپیما مطمئن نشد شهروندان آمریکایی زندانی را آزاد نکرد.

در دی ماه سال گذشته و هنگام توافق اتمی ایران و غرب، تهران پنج زندانی آمریکایی که چهار تن از آنها تابعیت ایرانی هم داشتند را آزاد کرد. جیسون رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری چهار شهروند دارای تابعیت ایرانی و آمریکایی بودند که در آن زمان آزاد شدند. ایالات متحده آمریکا نیز در همان زمان هفت ایرانی زندانی در این کشور را آزاد کرد.

انتشار این گزارش، باعث انتقاد دونالد ترامپ و دیگر جمهوری‌ خواهان در آمریکا شده است هرچند دولت آقای اوباما این انتقادات را رد کرده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در توییتی درباره این موضوع آن را یک رسوایی برای باراک اوباما و هیلاری کلینتون خواند و نوشت: «وزیر خارجه سابق ما هیلاری کلینتون کسی بوده که گفتگو درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقدی به ایران را شروع کرده است.»


سناتور مارکو روبیو از دیگر جمهوری خواهان نیز گفته است که پول پرداخت شده به ایران «باجی» برای برگرداندن آمریکایی‌ های زندانی به کشور بوده است. وی در توییتر خود نوشت:‌ «مقامات دوات آمریکا یک هواپیما پر از پول به ایران فرستاده‌اند، باور کردنی نیست.»

در همین حال جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت که ارتباط میان پول پرداخت شده به ایران با آزادی زندانیان کاملا نادرست است.


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز در این باره گفت که پرداخت پول به ایران بخشی از برنامه حل مشکلات مالی میان دو کشور بوده و این مبلغ به دلیل اینکه دو کشور روابط بانکی ندارند به شکل نقدی به ایران داده شده است.

سخنگوی کاخ سفید اظهارات جمهوری خواهان مبنی بر اینکه پرداخت ۴۰۰ ملیون دلار به ایران در ازای آزادی چهار آمریکایی زندانی در ایران بوده که همان زمان آزاد شدند را رد کرد و گفت این سخنان شبیه گفته‌های تندروهای ایرانی است که با توافق هسته‌ای مخالف بودند.

جاش ارنست همچنین دونالد ترامپ را به تلاش برای تضعیف توافق هسته‌ای با ایران متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید