Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اردوغان، کشورهای غربی را به حمایت از کودتاگران متهم کرد

اردوغان، کشورهای غربی را به حمایت از کودتاگران متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو هفته پس از کودتای نافرجام در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور این بار دیگر کشورهای غربی را به حمیات از تروریستها در ترکیه و کودتاگران در این کشور متهم…

آگهی

دو هفته پس از کودتای نافرجام در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور این بار دیگر کشورهای غربی را به حمیات از تروریستها در ترکیه و کودتاگران در این کشور متهم کرد.

مقامهای ترکیه فتح الله گولن را که در آمریکا زندگی می کند عامل این کودتا می دانند و بارها کشورهای غربی از جمله آمریکا را به عنوان حامیان کودتا معرفی کرده اند. آقای گولن که زمانی از متحدان آقای اردوغان بود و مدتی است به منتقدان او پیوسته است، این اتهام را رد کرده است.

رجب طیب اردوغان با اشاره به حضور آقای گولن در آمریکا گفت: «شما چطور می توانید دم از همکاری بزنید، در حالی که وقتی از شما می خواهیم فردی را که در یک موضوع مرتبط با امنیت ملی دخالت دارد به ما تحویل دهید، او را در کشور خود مخفی می کنید. آیا غرب از تروریسم حمایت می کند یا خیر؟ آیا غرب طرفدار دموکراسی است یا حامی کودتاست؟ متاسفانه غرب حامی تروریسم و کودتاست.»

در پی وقوع این کودتای نافرجام، در کشور ترکیه وضعیت اضطرارای اعلام شد و سرکوب مخالفان دولت از جمله بخشهایی از نیروهای نظامی آغاز شد.

دولت ترکیه گفته است که حدود یک و نیم درصد کل نیروهای نظامی این کشور از جمله شماری از اعضای گارد ویژه ریاست جمهوری در این کودتا مشارکت داشتند.

دولت ترکیه دو دادگاه نظامی را بسته است و اعلام کرده است که اختیارات آنها به وزارت دفاع واگذار می شود.

تا کنون شمار افراد بازداشت شده در ارتباط با کودتا به بیش از ده هزار نفر رسیده است و حدود ده نفر به اتهام ربودن رجب طیب اردوغان در شب کودتا بازداشت شده اند.

در جریان درگیریهای مرتبط با این کودتا که پس از گذشت فقط چند ساعت شکست خورد حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند و دو هزار نفر مجروح شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضدآمریکایی در آنکارا همزمان با دیدار مقام نظامی آمریکا از ترکیه

ترکیه کاردار سفارت آلمان را در آنکارا فراخواند

شش ماه تنش سیاسی میان آلمان و ترکیه