Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شش ماه تنش سیاسی میان آلمان و ترکیه

شش ماه تنش سیاسی میان آلمان و ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تنشها میان آنکارا و برلین بالا گرفته است.

آگهی

تنشها میان آنکارا و برلین بالا گرفته است. آخرین نمونه این تنشها، تظاهرات هزارن نفر از طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در کُلن بود. مقامات آلمان از بیم افزایش تنشها اجازه ندادند که آقای اردوغان با اجرای زنده تلویزیونی برای تظاهرکنندگان سخنرانی کند.

بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه در واکنش به این اقدام در توییتر خود نوشت این اقدام، بی ادبانه و غیرقانونی بوده است و این تصمیم، ننگی برای دموکراسی و عدالت است و آلمان دیگر نباید از آزادی و حقوق بشر صحبت کند.

بسیاری از ترک تبارهای ساکن آلمان که پشتیبان سیاستهای آقای اردوغان هستند بر این باورند که موضع رسانه های این کشور نسبت به پاکسازی در ترکیه سخت گیرانه است. بسیاری از آنها مدعی هستند که خطر جنبش فتح الله گولن، مخالف سیاسی آقای اردوغان حتی بسیار بیشتر از خطر دولت اسلامی است.

یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات کلن می گوید: «خیلی ها در رسانه های آلمان باور ندارند که آنچه در ترکیه می گذرد کارِ گولن است. و من به رسانه های آلمان توصیه می کنم قبل از منتشر کردن هر مطلب بیهوده ای، بهتر اطلاعات جمع کنند.»

آلمان نزدیک به سه میلیون شهروند تُرک تبار دارد. بسیاری از ترکهای آلمان، رسانه های این کشور را محکوم می کنند که تلاشهای دموکراتیک شهروندان ترکیه (نظیر ایستادن در برابر تانکهای ارتش) را برای جلوگیری از کودتا به رسمیت نمی شناسند. اما ۸۰ درصد از مردم آلمان معتقدند که تصفیه های سیاسی در ترکیه نادرست است.

اشتفان سیبرت، سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت: « آلمان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا موضع روشنی در این باره دارند. ما قاطعانه با مجازات اعدام مخالفیم. کشوری که مجازات اعدام داشته باشد نمی تواند عضوی از اتحادیه اروپا باشد و پیشنهاد مجازات اعدام در ترکیه به معنی پایان مذاکراتِ پذیرش این کشور در اتحادیه اروپا خواهد بود.»

مقامات ترکیه به روشنی اعلام کرده اند که اجازه هیچگونه دخالت خارجی در امور کشور را نخواهند داد. تنشها میان این دو کشور در شش ماه گذشته به شکل پیوسته افزایش یافته است. بزرگترین کشمکشِ سیاسی وقتی شروع شد که پارلمان آلمان کشتار ارمنی ها در ترکیه عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت.

اما پیش از آن نیز شعر بسیار تُندی که یان بومرمَن، کمدین آلمانی در هجو اردوغان منتشر کرد تنش سیاسی پدید آورده بود. گرچه آنگلا مرکل تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه در این باره صحبت کرد اما او سرانجام به دادگاه شکایت بُرد.

آیا روابطِ آلمان و ترکیه بهبود پیدا خواهد کرد؟ چالش مهم بعدی این خواهد بود که ترکیه از آلمان بخواهد طرفدارانِ گولن را به این کشور تحویل دهد کاری که بسیاری از سیاستمداران آلمان آن را از پیش رَد کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه کاردار سفارت آلمان را در آنکارا فراخواند

تجمع بیش از ۲۰ هزار نفر از حامیان رجب طیب اردوغان در کلن آلمان

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد