تظاهرات ضدآمریکایی در آنکارا همزمان با دیدار مقام نظامی آمریکا از ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات ضدآمریکایی در آنکارا همزمان با دیدار مقام نظامی آمریکا از ترکیه

دو هفته پس از کودتای نافرجام ترکیه، بن علی ییلدریم، نخست وزیر این کشور با جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در آنکارا دیدارکرد. او در این دیدار اقدام کودتاگران در ترکیه را محکوم کرد.

آقای دانفورد، بلندپایه ترین مقام نظامی آمریکا است که پس از کودتا، به ترکیه سفر کرده است. او پیش از دیدار با نخست وزیر ترکیه از ساختمان پارلمان این کشور که در جریان تلاش برای کودتا بمباران شده بود بازدید کرد.

در هفته های گذشته مقامهای ترکیه ای دولتهای خارجی از جمله آمریکا را به هدایت کودتاگران متهم کردند. همزمان با دیدار رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از ترکیه، گروهی از حامیان دولت ترکیه در خیابانهای آنکارا، علیه دولت آمریکا تظاهرات کردند.

در حالی که شمار افراد بازداشت شده در ارتباط با کودتا به بیش از ده هزار نفر رسیده است، روز دوشنبه دو نفر دیگر در ارتباط با اتهام جدیتری یعنی ربودن رجب طیب اردوغان در شب کودتا بازداشت شدند. تا کنون دست کم یازده نفر به این اتهام بازداشت شده اند.

مقامهای ترکیه فتح الله گولن را به سازماندهی کودتا متهم کرده اند. آقای گولن که زمانی از متحدان آقای اردوغان بود و مدتی است به منتقدان او پیوسته است، این اتهام را رد کرده است.

در پی وقوع کودتای نافرجام علیه دولت رجب طیب اردوغان، در کشور ترکیه وضعیت اضطرارای اعلام شد و سرکوب مخالفان دولت آغاز شد.

دولت ترکیه گفته است که حدود یک و نیم درصد کل نیروهای نظامی این کشور از جمله شماری از اعضای گارد ویژه ریاست جمهوری در کودتای دو هفته پیش مشارکت داشتند.

در جریان درگیریهای مرتبط با این کودتا که پس از گذشت فقط چند ساعت شکست خورد حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند و دو هزار نفر مجروح شدند.