Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طی ساعات کودتا در پارلمان ترکیه چه گذشت؟

طی ساعات کودتا در پارلمان ترکیه چه گذشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان ترکیه یکی از اهداف کودتاگران در شامگاه جمعه در این کشور بود.

آگهی

پارلمان ترکیه یکی از اهداف کودتاگران در شامگاه جمعه در این کشور بود. ساختمان پارلمان این کشور در ساعات اولیۀ این کودتا هدف چند بمب قرار گرفت که خرابی هایی را به دنبال داشت. کار تعمیر ساختمان پارلمان آغاز شده و روز سه شنبه، نمایندگان احزاب سیاسی ترکیه اولین نشست رسمی خود را بطور جداگانه ای در پارلمان برگزار کردند.

عایشه کثیر، نمایندۀ حزب عدالت و توسعه در بارۀ روز بمباران پارلمان می گوید: «ناگهان سالن مجمع عمومی پر از دود شد… من از زمان بچگی ام و در نتیجۀ بزرگ شدن در زمان کودتا یاد گرفته ام چطور با چنین شرایطی روبرو بشوم.»

یکی از بمب ها به بخش دفاتر نمایندگان و محل دیدارهای عمومی اصابت کرده است. هیچ یک از نمایندگان در این بمباران آسیب ندیده اند اما به گفتۀ مقامات پارلمان ترکیه چند نیروی پلیس مجروح شده اند.

به گفتۀ اوزگور اوزل، نمایندۀ حزب جمهوریخواه خلق، اولین بمب زمانی به ساختمان پارلمان اصابت کرده که وزیر دادگستری این کشور در حال سخنرانی بوده است.

این نماینده می گوید: «سخنرانی او بطور مستقیم از تلویزیون پخش می شد و خیلی ناپسند بود اگر پارلمان را بعد از بمباران تعطیل می کردیم در نتیجۀ به کار خودمان ادامه دادیم. اینجا بود که من با یکی دیگر از نمایندگان هم حزبی ام بر سر شانس زنده ماندمان شرط بستیم. من می گفتم که ۵۱ درصد جان بدر می بریم و او معتقد بود که شانس ما ۴۹ درصد است. به این شکل به خودمان روحیه می دادیم.»

پارلمان ترکیه در حال حاضر به کار خود به شکل معمول ادامه می دهد و پس از افزایش مباحث بر سر بازگشت مجازات اعدام، نخست وزیر این کشور گفته است که چنین موضوع مهمی باید در پارلمان مورد بحث قرار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان بدنبال کودتا: با رای پارلمان به اجرای حکم اعدام موافقت می کنم

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش

حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه ده‌ها کشته برجای گذاشت