Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به مرگ مسعود رجوی: خبری که نه تایید شد نه تکذیب

واکنش‌ها به مرگ مسعود رجوی: خبری که نه تایید شد نه تکذیب
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران مدت‌هاست که در انظار عمومی ظاهر نشده است. هر چند این موضوع پیشتر به شایعاتی در مورد مرگ او دامن زده بود، با این حال هیچگاه رسما مرگ آقای رجوی تایید نشد. روز شنبه نوزدهم تیر ماه سازمان مجاهدین خلق نشستی را با حضور برخی سیاستمداران پیشین جهان در پاریس برگزار کرد. در این نشست ترکی فیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سخنرانی کرد و در گفته‌های خود به زبان عربی از مسعود رجوی با عنوان «مرحوم» یاد کرد. استفاده از واژه «مرحوم» برای مسعود رجوی توسط یک مقام اطلاعاتی عربستان در حضور میزبان واکنش‌هایی را برانگیخت.

ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعاتی عربستان در تجمع ‫‏سازمان مجاهدین خلق‬ در پاریس دو بار از ‫‏مسعود رجوی‬ با لفظ «مرحوم» یاد کرد.

واکنش سازمان مجاهدین خلق: سوء تعبیر بود

سازمان مجاهدین خلق هنوز واکنشی رسمی به سخنان ترکی الفیصل نشان نداده است. در وب‌ سایت این سازمان نیز عبارت همسر مرحوم رجوی در سخنان ترکی الفیصل وجود ندارد و از قول وی تنها آمده است که «خانم رجوی، مبارزه‌های شما و مسعود رجوی همچون حماسه‌های شاهنامه، اسطوره خواهد شد.»

در همین حال شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق به «رادیو فردا» گفته است از گفته‌های روز شنبه آقای فیصل در تجمع پاریس در مورد مسعود رجوی، سوء تعبیر و نتیجه‌گری نادرست شده است.

آقای قبادی توضیح بیشتری به رادیو فردا نداده و تنها دو منبع عربی را به این رسانه معرفی کرده و گفته است در هیچکدام از این منابع که سخنان آقای فیصل را پوشش داده‌اند چنین تعبیری از سخنان وی وجود ندارد.


ترکی فیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان

واکنش رسانه‌های ایران: گاف دادند

رسانه‌های داخل ایران واکنش‌های متفاوتی را به خبر اعلام مرگ رجوی توسط ترکی الفیصل نشان دادند. در نخستین واکنش خبرگزاری تسنیم در گزارشی این موضوع را «گاف منافقین» اعلام کرد که نمی‌توانند آن را جمع کنند.

تسنیم با اعلام اینکه سخنرانان این همایش برای یک ساعت سخنرانی «مبالغی بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار دلار» دریافت می‌کنند نوشت: «این بار گاف بزرگی از سوی سران گروهک منافقین داده شد که در آینده این سازمان تروریستی تاثیرات عمیقی خواهد داشت. ماجرا از این قرار است که سران منافقین هر ساله با دعوت از چهره‌های سرشناس سیاسی غربی، ضمن پرداخت چندین هزار دلار به آنها، متن سخنرانی را نیز در اختیارشان قرار می‌دهند تا این سخنرانان اجاره‌ای آنچه را بگویند که سران سازمان می‌خواهند اما در سخنرانی ترکی الفیصل ظاهرا برگزارکنندگان مراسم فراموش کرده‌ بودند که متن سخنرانی را در اختیار او قرار دهند و ترکی الفیصل در بخشی از سخنرانی‌ خود به بیان آرزوهایش پرداخته و در بخش دیگر اطلاعات خود درباره منافقین و منطقه را تشریح کرده که نتیجه آن طرح خبر مرگ مسعود رجوی از سوی وی بوده است.»

این خبرگزاری افزود: «هر چند یکی از اعضای گروهک منافقین تلاش کرد تا ماجرا را به نوعی جمع کند و بلافاصله پس از سخنرانی فیصل پشت تریبون رفته و مرگ سرکرده را تکذیب کرد و آن را اشتباه لفظی خواند اما این گاف بزرگ اطلاعاتی تاثیر خود را در سطوح مختلف داخلی منافقین و همچنین آینده سازمان تروریستی خواهد داشت.»

خبرگزاری ایرنا نیز در واکنش به حضور ترکی فیصل در این نشست به نقل از «یک منبع آگاه در وزارت خارجه» ایران گفت این کار «وقاحت و بلاهت سیاسی» را نشان می‌دهد.

این «منبع آگاه» به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است که عربستان سعودی از تروریسم به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهدافش استفاده می‌کند.


حسین امیر عبداللهیان، معاون سابق وزارت خارجه ایران می‌گوید خطای راهبردی ریاض مبنی بر کاربرد تروریسم در تحولات منطقه، ریاض و همه ما را در منطقه با خسارات جبران ناپذیری مواجه می‌کند.

چهار فرضیه برای مرگ مسعود رجوی

باشگاه خبرنگاران ایران نیز در گفتگویی که با یکی از اعضای سابق مجاهدین خلق داشته است پیرامون اظهارات وزیر سابق اطلاعات عربستان سعودی درباره مسعود رجوی توضیحاتی ارائه کرد.

این فرد که نام وی در گفتگو با «باشگاه خبرنگاران» قید نشده به این رسانه گفته است: «چند حالت وجود دارد. اول اینکه او اشتباه لفظی کرده باشد. دوم اینکه او از مرگ مسعود رجوی به عنوان رئیس اطلاعات سابق عربستان اطلاع داشته و گاف داده است. سوم اینکه مسعود رجوی مرده است و می‌خواهند به این طریق شرایط را برای اعلام مرگ او آماده کنند. چهارم اینکه یک شگرد تبلیغاتی برای مطرح کردن مسعود رجوی باشد که فراموش نشود چون الان به شدت مطرح شده است.»

وی افزوده است: «از آنجا که خود سازمان در این خصوص سکوت کرده است حالت چهارم کاملا محتمل است. این گروه همه را در ابهام باقی خواهد گذاشت تا همچنان مسعود رجوی مطرح باشد. واقعیت این است که مسعود رجوی عملا از صحنه حذف شده است و حضوری ندارد و این گروهک تروریستی به شدت نیازمند حضور او حتی به صورت یک اسم می باشد.»

آگهی

امیرعبدالهیان: عربستان باید رویکرد نظامی و امنیتی خود را در منطقه تغییر دهد

در واکنش رسمی دیگر حسین امیر عبداللهیان، معاون سابق وزارت خارجه ایران گفت نباید در روابط گسترده دستگاه امنیتی عربستان سعودی با سازمان مجاهدین خلق بویژه در سال های اخیر تردیدی بخود راه داد.

به گزارش خبرگزاری فارس معاون سابق عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران با اشاره به سخنان ترکی الفیصل افزود: «این اظهارات تایید می‌کند که حمایت‌های گسترده مالی و امنیتی عربستان سعودی از تروریسم در همه اشکال آن همواره در دستور کار ریاض بوده است. »

وی افزود: «خطای راهبردی ریاض مبنی بر کاربرد تروریسم در تحولات منطقه، ریاض و همه ما را در منطقه با خسارات جبران ناپذیری مواجه می‌کند و عربستان باید رویکرد نظامی و امنیتی خود را در منطقه تغییر دهد و با تمرکز بر راهکار سیاسی و توقف حمایت آشکار و پنهان از تروریسم نقش سازنده در منطقه ایفا کند.»

جمهوری اسلامی ایران سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می‌داند، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز پیشتر این گروه را تروریستی می‌دانستند، اما اتحادیه اروپا و سپس وزارت خارجه آمریکا این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کردند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند