وزرات خارجه آلمان برخی نیروها در ایران را به تلاش برای ضربه زدن به برجام متهم کرد

وزرات خارجه آلمان برخی نیروها در ایران را به تلاش برای ضربه زدن به برجام متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به اظهارات آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درباره تهدیدآمیز بودن برنامه موشکی ایران گفت: «جمهوری اسلامی بار دیگر اعلام می‌کند [که] برنامه موشکی خود را بر اساس دکترین‌های دفاعی و محاسبات امنیت ملی با قوت تمام ادامه می‌دهد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم مرکل پنجشنبه، ۷ ژوئن در یک سخنرانی در پارلمان آلمان گفته بود که آزمایش‌های موشک‌های بالستیک ایران در ماه‌های گذشته ناقض قطعنامه [۲۲۳۱] شورای امنیت سازمان ملل متحد است؛ قطعنامه‌ای که از ایران خواسته است که تا ۸ سال آینده توسعه موشک‌هایی که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده اند را، متوقف کند.

به گزارش تسنیم، آقای قاسمی روز شنبه به خبرنگاران گفت: برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت نیست و هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

Iran, criticizing Merkel, says to press on with missile program https://t.co/mw7tinlKWHpic.twitter.com/MXI9aYx5pz

— Reuters Top News (@Reuters) July 9, 2016

هشدار علی‌اکبر صالحی نسبت به ایجاد توطئه جدید

از سوی دیگر، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه، همزمانی ادعاهای آنگلا مرکل، گزارش یک نهاد اطلاعاتی فدرال آلمان درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اظهارات بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل درباره آزمایش‌های موشکی این کشور را حاکی از ایجاد توطئه‌ای جدید علیه تهران دانست.

آقای صالحی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی و در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات صدراعظم آلمان و دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «بنده برای صحبت کردن در این خصوص احتیاط می کنم و نگرانم که بگویند بحث سیاسی است، اما احساس می کنم اتفاقاتی در حال روی دادن است؛ زیرا آقای بان کی مون و خانم مرکل حرف های عجیبی زده اند.»

معاون رئیس‌جمهوری ایران همچنین از انتشار گزارش‌ یک سرویس اطلاعاتی فدرال درباره تلاش ایران برای دستیابی به تجهیزات مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم ابراز شگفتی کرد و گفت: «اول چنین ادعاهایی مطرح کردند و بعد گفتند سازمان انرژی اتمی چنین خریدی نکرده بلکه بیشتر برای وزارت دفاع ایران بوده است.»

سازمان امنیت داخلی آلمان فدرال (دفتر حفاظت از قانون اساسی) در بخشی از گزارش سالانه خود، اعلام کرد که تلاش ایران برای به دست آوردن غیرقانونی تکنولوژی‌، به‌ویژه در زمینه‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ به شدت ادامه یافته است. به‌علاوه، گزارش دیگری که هفته گذشته از سوی آژانس اطلاعاتی دولت محلی نورد راین-وستفالن منتشر شده بود اعلام کرد که ۲/۳ از ۱۴۱ مورد تلاش برای دستیابی به تجهیزات مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم در سال گذشته، به ایران مربوط بوده است.

آقای صالحی در پاسخ به این ادعاهای دستگاه‌های امنیتی آلمان گفت: «به طور منطقی وقتی یک کانال خرید در برجام تعبیه کرده ایم دیگر ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد دستگاهی را به طور غیرمستقیم از بازار سیاه خریداری کند که هم هزینه بیشتری دارد و هم خطر آلودگی احتمالی خواهد داشت.»

Germany says forces in Iran trying to torpedo nuclear deal https://t.co/YWEW6Tb2Xupic.twitter.com/fKpuzXfMdE

— Reuters India (@ReutersIndia) July 8, 2016

مارتین شفر: سیاست‌های روحانی و ظریف خاری در چشم بعضی نیروهای ایرانی است

به گزارش رویترز مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره تلاش ایران برای دستیابی غیرقانونی به تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم، احتمال نقش داشتن نیروهای ایرانی منتقد توافق هسته‌ای را مطرح کرد و گفت: «نیروهایی در ایران حضور دارند که سیاست‌های رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه، مانند خاری در چشم آن‌‌هاست. [اینگونه نیروها] ممکن است به هر طریفی برای ضربه زدن به توافق هسته‌ای و عادی‌سازی روابط ما با ایران تلاش کنند. ما این [پدیده] را از نزدیک دنبال می‌کنیم.» آقای شفر همچنین افزود که آلمان به حسن روحانی و محمدجواد ظریف کاملا ایمان دارد.

#Iran rejects report conducted by UN</a>, criticising its ballistic missile launches. <a href="https://t.co/OoJzLpriCB">pic.twitter.com/OoJzLpriCB</a></p>&mdash; Rudaw English (RudawEnglish) July 9, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بان کی مون: 'آزمایش‌های موشکی ایران با روح سازنده برجام سازگار نیست'

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

درباره ناوچه «زال» نیروی دریایی شاهنشاهی ایران که با نام «البرز» اکنون در دریای سرخ است چه می‌دانیم؟