مجلس نمایندگان آمریکا طرح منع فروش بویینگ به ایران را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجلس نمایندگان آمریکا طرح منع فروش بویینگ به ایران را تصویب کرد

در آستانه سالگرد توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، مجلس نمایندگان آمریکا طرح ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری بویینگ به ایران را تصویب کرد.

مقام‌های هما و بویینگ در ماه گذشته از توافق طرفین برای فروش و لیزینگ بیش از یکصد هواپیما به تهران خبر داده بودند.

به گزارش آسوشیتد پرس، عصر پنجشنبه به وقت واشنگتن، طرح منع فروش بویینگ به ایران با رای موافق ۲۳۹ و مخالفت ۱۸۵ نماینده به تصویب رسید. جمهوریخواهان اکثریت را در هر دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در دست دارند. بسیاری از اعضای این حزب منتقد توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران هستند.

مصوبه مجلس نمایندگان ایالات متحده حاوی دو متمم بر لایحه بودجه خدمات مالی این کشور است. دولت باراک اوباما بارها اعلام کرده است که هر مصوبه‌ای را که باعث تضعیف اجرای توافق هسته‌ای با ایران شود، وتو خواهد کرد.

پیتر روسکام، نماینده جمهوریخواه کنگره از ایلینوی، در حمایت از این طرح گفت: «دادن این نوع هواپیما به رژیم ایران، که کماکان بزرگترین دولت حامی ترور در جهان است، محصولی را در اختیار آنان قرار خواهد داد که می تواند برای مصارف نظامی به کار رود.» آقای روسکام با طرح احتمال بازطراحی محصولات این شرکت در ایران افزود: «هواپیماهای بویینگ می‌توانند برای حمل ۱۰۰ موشک بالستیک یا پانزده هزار موشک آرپی‌جی به کار روند.»نمایندگانی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از طرح منع فروش بویینگ به ایران حمایت کردند

خوزه سرانو، نماینده دموکرات نیویورک در مخالفت با این طرح، آن را بخشی از استراتژی جمهوریخواهان برای منفی جلوه دادن توافق هسته‌ای و دولت اوباما توصیف کرد. دوره دوم ریاست‌جمهوری باراک اوباما در ژانویه سال ۲۰۱۷ به پایان خواهد رسید. برخی ناظران معتقدند که جانشین آقای اوباما، رویکرد وی در قبال ایران و توافق هسته‌ای با این کشور را ادامه نخواهد داد.

در صورت تبدیل این مصوبه به یک قانون لازم الاجرا، خرید ایران از ایرباس هم ممکن است بیش از پیش با چالش مواجه شود؛ چراکه عملا بیشتر از ۱۰ درصد از محتویات همه جت‌های مدرن ساخت ایالات متحده آمریکا است و وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌تواند با استناد به این قانون، مانع اجرایی شدن توافق میان تهران و شرکت اروپایی ایرباس شود.