افزایش شمار امضاکنندگان طومار تجدید همه پرسی در بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش شمار امضاکنندگان طومار تجدید همه پرسی در بریتانیا

معترضان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با امضای طوماری اینترنتی خواستار برگزاری مجدد همه پرسی در مورد ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا شده اند. تاکنون بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر این طومار را امضاء کرده اند.

در همین حال گروهی از معترضان به نتیجه همه پرسی، روز شنبه در مقابل پارلمان بریتانیا تجمع کردند. بنا به نتایج رسمی این همه پرسی، نزدیک به ۵۲ درصد مردم بریتانیا از خروج کشورشان از اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. میزان مشارکت در این همه پرسی بیش از ۷۲ درصد واجدین شرایط بوده است.

از سوی دیگر به دنبال رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند از تمایل دولتش برای آغاز مذاکرات با اتحادیه اروپا برای حفظ جایگاه اسکاتلند در این اتحادیه خبر داد.

حدود ۶۲ درصد از مردم اسکاتلند در جریان همه پرسی روز پنجشنبه با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. به دنبال اعلام نتیجه همه پرسی، نیکولا استروجن از احتمال برگزاری دومین همه پرسی در مورد جدایی اسکاتلند از بریتانیا سخن گفته بود.

بنا به نتیجه نظرسنجی روزنامه ساندی تایمز که روزهای جمعه و شنبه انجام شده است، حدود ۵۲ درصد اهالی اسکاتلند با استقلال از بریتانیا موافق هستند. این در حالی است که در همه پرسی سال ۲۰۱۴ حدود ۵۵ درصد اهالی اسکاتلند با استقلال از بریتانیا مخالفت کرده بودند.