Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات پرو؛ اعتراض مخالفان کیکو فوجیموری در خیابانهای لیما

انتخابات پرو؛ اعتراض مخالفان کیکو فوجیموری در خیابانهای لیما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با افزایش احتمال پیروزی کیکو فوجیموری نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو و دختر آلبرتو فوجیموری رئیس جمهوری پیشین این کشور که اکنون به جرم فساد و نقض حقوق بشر زندانی است، روز سه شنبه هزاران نفر ا

آگهی

با افزایش احتمال پیروزی کیکو فوجیموری نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو و دختر آلبرتو فوجیموری رئیس جمهوری پیشین این کشور که اکنون به جرم فساد و نقض حقوق بشر زندانی است، روز سه شنبه هزاران نفر از مخالفان او از جمله دانشجویان، سیاستمداران چپ و اتحادیه های کارگری به خیابانهای لیما پایتخت آمدند.

ورونیکا مندوزا، نماینده کنگره پرو و نامزد سابق ریاست جمهوری این کشور گفت: «ما رویدادهای گذشته را به یاد داریم و نمی توانیم اجازه بازگشت فوجیموریسم را بدهیم که بر ما حکومت کند. ما کشوری پر از خشونت، فساد و بزهکاری برای کودکانمان نمی خواهیم و خانم کیکو فوجیموری نشان داده است که توانایی اخلاقی لازم برای مبارزه با این جنایات را ندارد.»

خورخه رودریگز از ساکنان لیما و مخالف کیکو فوجیموری می گوید: «ما خواهان کشوری بدون نفرت هستیم، کشوری همراه با صلح، دموکراسی و پیشرفت. برای همین به کیکو می گوییم نه، بازگشت دوباره فوجیموری هرگز.»

رقابت در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو روز یکشنبه آینده پنجم ماه ژوئن و میان پدرو پابلو کازینسکی اقتصاددان سابق بانک جهانی و کیکو فوجیموری برگزار می شود.

نظرسنجی های نشان می دهد که کیکو فوجیموری ۴۰ ساله در دور دوم حدود ۴۵.۹ درصد آرا و پدرو پابلو کازینسکی ۷۷ ساله حدود ۴۰.۶ درصد آرا را بدست خواهند آورد و حدود ۱۵ درصد رای دهندگان هنوز مردد هستند.

وابستگی کیکو فوجیموری به پدرش رئیس جمهوری سابق که اکنون در حال گذراندن محکومیت ۲۵ ساله اش به جرم فساد و نقض حقوق بشر است بسیاری را نگران کرده است که در صورت رئیس جمهور شدن کیکو فوجیموری، پرو بار دیگر با دوره ای از فساد و استبداد روبرو شود.

یکی از اتهامات آلبرتو فوجیموری رئیس جمهوری سابق پرو، عقیم سازی اجباری بیش از ۳۵۰ هزار زن و ۲۵ هزار مرد با این استدلال بوده است که زاد و ولد کمتر به حذف فقر در پرو خواهد انجامید.

آقای کازینسکی که به نظر می رسد تمایلی به رویارویی مستقیم با کیکو فوجیموری ندارد به فساد گسترده در دهه ۱۹۹۰ دوران ریاست جمهوری پدر کیکو اشاره کرده و از مردم پرو خواسته است که در انتخابات آینده به نامزی رای دهند که هیچ ارتباطی با قاچاق مواد مخدر نداشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور فرمان عفو آلبرتو فوجیموری توسط رئیس جهموری پرو

جنجال فیلم علی عباسی در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا؛ ستاد ترامپ: شکایت می‌کنیم

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است