بازگشت دیلما روسف به ریاست جمهوری برزیل منتفی نیست

بازگشت دیلما روسف به ریاست جمهوری برزیل منتفی نیست
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برزیل امروز شاهد تحولات بی سابقه ای در صحنه سیاسی است.

آگهی

برزیل امروز شاهد تحولات بی سابقه ای در صحنه سیاسی است. دیلما روسف، رئیس جمهوری منتخب از مقام خود عزل شده و معاون او میشل تمر موقتا زمام امور در این کشور را به دست گرفته است.

در این زمینه با ژاک واگنر، دست راست خانم روسف و رئیس سابق دفتر او گفتگو کرده ایم. این سیاستمدار همان کسی است که زمانی هم از نامزدی ریاست جمهوری به نفع لولا رئیس جمهوری پیشین استعفا داده بود.

یورونیوز: آیا در برزیل کودتا روی داده است؟

ژاک واگنر: «دقیقا. آنچه در برزیل روی داد یک کودتاست. من آن را کودتا می نامم زیرا از ماده قانون اساسی در مورد عزل استفاده کردند تا انتخاب غیرمستقیم خود را عملی کنند. دنیا شاهد بود که در نشست مجلس عوام و سنا یا صحبتی از اتهامات رئیس جمهوری نشد، یا خیلی کم بود. زیرا رئیس جمهوری اساسا جرمی مرتکب نشده است. بنابراین از ماده قانون اساسی یعنی چیزی که در دموکراسی مقدس محسوب می شود، استفاده کردند تا قدرت را از چنگ رئیس جمهوری منتخب با ۵۴ میلیون رأی بیرون آورند. از فردای دور دوم انتخابات آنها مدام در پی ابطال صندوق ها یا برگزاری گونه ای دور سوم برای انتخابات بودند. نظرسنجی درست کردند، صحت تبلیغات انتخاباتی رئیس جمهوری را در دیوان عالی زیر سؤال بردند. در طول ۱۸ ماه این طرح عزل خیالی را پروراندند و برای برکناری او به دنبال دلیلی گشتند که وجود نداشت و ندارد.»

یورونیوز: آیا اهداف ژئواستراتژیک یا دست های خارجی در پشت این «کودتا»ست؟

ژاک واگنر: «بدون تردید منافع محافظه کاران سبب این تغییر شد. این راهبردی مبتنی بر اخلاقیات و بیشتر ساختگی است که در برخی کشورها عملی شده و هدف آن گرفتن قدرت حاکمی است که مشروعیت مردمی دارد.»

یورونیوز: محافظه کاران چه کسانی هستند؟ منظورتان دولت یا دولت های خاصی است؟

ژاک واگنر: «به طور روشن بگویم نیروهای محافظه کاری در ایالات متحده آمریکا، اروپا و حتی در آسیا هستند که به طور کلی شکل دیگری از حکومت را در آمریکای لاتین می پسندند چون ما در دوره ای در آمریکای لاتین شاهد ظهور دولت های مردمی بودیم. بنابراین حمله نظام مند خود را آغاز کردند. در همه جای دنیا، بخش محافظه کار بازار سرمایه در برابر جنبش های اجتماعی و دولت های مردمی و پیشرو صف آرایی کرده است.»

یورونیوز: آیا هنوز هم امکان تغییر رأی در سنا هست؟

ژاک واگنر: «بله، بدون تردید این امکان هست. تنها ۵۵ عضو سنا رأی مثبت داده اند. اگر ما بتوانیم فقط دو رأی از آنها را تغییر بدهیم، روند عزل محدود خواهد شد. ما هم اکنون ۲۲ تا ۲۴ رأی داریم که به نظرم بسیار مصمم هستند. در مدت صدارت رئیس جمهوری موقت، موارد متناقض بسیاری سر بر خواهد آورد. من مطمئنم که به لطف حضور جنبش های اجتماعی در خیابان و نیز حرکت کنگره همه چیز برای پیروزی دموکراسی و بازگشت رئیس جمهوری مهیاست.»

یورونیوز: برخی کشورها و سازمان ها در آمریکای جنوبی به برکناری دیلما روسف واکنش منفی نشان داده اند. آیا موضع اتحادیه اروپا هم منفی است؟

ژاک واگنر: «به نظر من همه دموکرات ها چه در اتحادیه اروپا و چه در هر جای دیگر دنیا باید نگران کشوری مثل برزیل باشند که یکی از بزرگ ترین دموکراسی ها در جهان غرب است. به ویژه در زمانی که یک رویه غیرشفاف، یک رویه عزل به طرزی مصنوعی شکل گرفته باشد. به نظرم این نگرانی برای همه است. ما در داخل هم چنان مقاومت می کنیم و روی همبستگی جهانی هم حساب می کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت