Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فراز و فرود قدرت برای «بانوی آهنین» برزیل

فراز و فرود قدرت برای «بانوی آهنین» برزیل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیلما روسف، نخستین زنی است که در برزیل به عنوان رئیس جمهوری به قدرت رسید. او که تا سال ۲۰۱۰ میلادی چهره چندان شناخته شده ای نبود در سال ۲۰۱۱ با شکست

آگهی

دیلما روسف، نخستین زنی است که در برزیل به عنوان رئیس جمهوری به قدرت رسید. او که تا سال ۲۰۱۰ میلادی چهره چندان شناخته شده ای نبود در سال ۲۰۱۱ با شکست رقیب انتخاباتی اش پیروز انتخابات شد.

خانم روسف حاصل ازدواج یک مهاجر اهل بلغارستان با یک زن برزیلی بود. او زندگی سیاسی خود را خیلی زود و از سن ۱۷ سالگی به عنوان یک مبارز با حکومت دیکتاتوری وقت آغاز کرد. او در فاصله سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ نیز زندانی و شکنجه شد. خانم روسف در رشته اقتصاد تحصیل کرد و در سال ۱۹۹۰ میلادی به حزب کارگران پیوست و پس از ۲ سال در این حزب توانست حمایت «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا»، رئیس جمهوری وقت را به دست آورد.

او با حمایت رئیس جمهوری وقت در سال ۲۰۰۳ میلادی به سمت وزیر انرژی و معدن منصوب شد. پس از آن به عنوان رئیس ستاد ریاست جمهوری فعال بود. پس از پایان دوران ریاست جمهوری لولا ، خانم روسف بود که با عنوان «بانوی آهنین» میراث او را در اختیار گرفت و به قدرت رسید.

در اولین روز سال ۲۰۱۱ میلادی، آقای لولا که قهرمان ملی برزیل نامیده می شد، نشان ریاست جمهوری برزیل را به گردن جانشین محبوبش یعنی دیلما روسف انداخت. روسف به عنوان وزیر تاثیر زیادی بر دوران فعالیت لولا به عنوان رئیس جمهوری سابق گذاشت، او همواره با یک کامپیوتر در زیر بغل به جلسات کابینه وارد می شد و اطلاعات و ارقام مهم در حوزه مسوولیت خود را آماده به همراه داشت.

نخسیتن دوره ریاست او بر دولت با رکود شدید اقتصاد برزیل همراه شد. رکودی که به گفته مخالفان دولتی زمینه آن به فساد مالی دولت باز می گردد. نخستین رئیس جمهوری زن برزیل که تا پیش از این حمایت ۹۲ درصدی مردم را با خود داشت و یکی از محبوب ترین چهره های سیاسی در جهان بشمار می رفت اینک با خشم مردمی مواجه بود که خواهان کناره گیری وی هستند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ میلادی، تنها چند روز مانده به آغاز جام جهانی فوتبال در برزیل، دهها هزار نفر در شهرهای عمده برزیل در اعتراض به افزایش هزینه حمل و نقل عمومی تظاهرات کردند. معترضان با وجود اینکه با برخورد شدید پلیس مواجه شدند، اعلام کردند که به اعتراضهای خود ادامه خواهند داد. اعتراض ها به افزایش قیمت حمل و نقل عمومی و هزینه های جام جهانی ۲۰۱۴ بود.

با وجود مخالفان بسیار اما خانم روسف در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی نیز با اختلاف بسیار اندک آرا و با حمایت دوباره لولا داسیلوا توانست بار دیگر به قدرت برسد. خانم روسف با تبلیغات گسترده و مقایسه عملکرد ۱۲ سال حزب کارگر و ۸ سال کارآمدی دولت راستگرا توانست بار دیگر آرای مردم را از آن خود کند.

این بار برخلاف گذشته محبوبیت بالایی نداشت و تنها چندی بعد رسوایی مالی شرکت نفتی پتروبراس، عملکرد او و بسیاری از وزرایش را زیر سوال برد. لولا داسیلوا ، رئیس جمهور پیشین برزیل نیز که اخیرا به عنوان رئیس دفتر روسف منصوب شده به اتهام پولشویی و فساد مالی در ارتباط با شرکت نفت دولتی «پتروبراس» تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. بسیاری از مقامات حزب کارگر و همپیمانان خانم روسف نیز به دلیل رسوایی های مالی بازداشت شدند.

اعتراضها علیه او بار دیگر بالا گرفت و بر اساس نظرسنجی ها، ۶۰ درصد از مردم برزیل خواهان خواهان برکناری وی هستند. با افزایش احتمال عزل خانم روسف در پی رای مثبت پارلمان به طرح استیضاح او، میشل تمر، معاون وی برای در اختیار گرفتن قدرت تا انتخابات سال ۲۰۱۸ آماده می شود. به گفته خانم روسف او یکی از عاملان اصلی طرح استیضاحش بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حامیان خشمگین دیلما روسف اقدام پارلمان برزیل را فاشیستی خواندند

بحران سیاسی در برزیل؛ رای مثبت پارلمان به استیضاح دیلما روسف

رئیس جمهوری برزیل روی لبه تیغ استیضاح