رییس جمهوری بلغارستان:بحران پناهجوها شرق و غرب اتحادیه اروپا را از هم جدا کرده است

رییس جمهوری بلغارستان:بحران پناهجوها شرق و غرب اتحادیه اروپا را از هم جدا کرده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرز بلغارستان مرز اروپاست و نقش آن در بحران پناهجویان اروپا روزبروز برجسته تر می شود. علی رغم اتحاد طولانی با روسیه، بلغارستان بیش از دوازده سال پیش

مرز بلغارستان مرز اروپاست و نقش آن در بحران پناهجویان اروپا روزبروز برجسته تر می شود. علی رغم اتحاد طولانی با روسیه، بلغارستان بیش از دوازده سال پیش به ناتو و پس از آن به اتحادیه اروپا پیوست. در واقع بلغارستان یکی از منتقدان اقدامات روسیه در اوکراین است.

جایزه«شخصیت سال اوکراین» به رئیس جمهوری روسن پلونِلیف اهدا شد. آندره بکتوف، خبرنگار یورونیوز با وی در دفتر کارش در صوفیه گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور سپاسگزاریم که در این برنامه گفتگوی جهانی شرکت کردید. جایزه «شخصیت سال» به دلیل «سهم شما در دفاع از یکپارچگی و حاکمیت اوکراین» به شما اهدا شده است. اما روسیه هم چنان کریمه را در اشغال خود دارد و در راه پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مانع ایجاد می کند.

روسن پلونِلیف:«البته رفتار روسیه نه فقط در اوکراین بلکه در کل مرا نگران می کند. روسیه به ما می گوید که می خواهد قدرتی جهانی به حساب بیاید که حوزه های نفوذ خود را دارد و منافعش در این حوزه ها محترم شمرده می شود. اما من فکر می کنم که این سیاستها غلط و مربوط به قرن نوزدهم است. قدرت کشورها نباید متکی بر ارتش و سلاحهای هسته ای شان باشد. در قرن بیست و یکم قدرت کشورها باید ناشی از موفقیت مردم آن کشورها باشد.»

درباره روسن پلونِلیف

  • روسن پلونِلیف، ۱۴ ماه مه سال ۱۹۶۴ در شهر گوتسه دلچو بدنیا آمد
  • او فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تکنولوژی صوفیاست
  • روسن پلونِلیف از سال ۱۹۹۰ به مدت هشت سال مدیرعامل شرکت بین المللی “ایریس” بود و بیش از ۸۰ طرح ساخت و ساز را در آلمان مدیریت کرده است
  • پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹، روسن پلونِلیف به سمت وزیر توسعه منطقه ای منصوب شد
  • وی از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون رییس جمهوری بلغارستان است

یورونیوز: پیش از شما کسانی مثل پاپ ژان پل دوم، رؤسای جمهور لهستان، گرجستان، لیتوانی، فرمانده پیشین ناتو و سناتور آمریکایی جان مک کین این جایزه را دریافت کرده اند. از این که به گروهی تعلق دارید که این افراد در آنها هستند چه احساسی دارید؟

روسن پلونِلیف: «می خواهم که با همه دوست باشم. می خواهم که با روسیه دوست باشم. من عاشق چایکوفسکی و موسیقیش هستیم و عاشق داستایوسکی و نوشته هایش. من عاشق فرهنگ روسیه هستم. ما مردم روسیه را دوست داریم اما ما دموکرات واقعی هستیم و وقتی روسیه قوانین بین المللی را نقض می کند و نظم جهانی را برهم می زند نمی توانیم ساکت بمانیم. نمی توانیم بگذاریم درگیری ها ادامه پیدا کند و برای یافتن راه حل هیچ تلاشی نشود.»

یورونیوز: روسیه یکی از بازارهای مهم بلغارستان بود. اما در پی تحریمهای اتحادیه اروپا، بلغارستان هم مجبور شد این بازار را تحریم کند. این اقدام چه قدر برای شما زیان آور بوده؟

روسن پلونِلیف: «زیان های قابل ملاحظه ای به همراه داشته است. کشاورزی و گردشگری بلغارستان متحمل خسارت شده است. اما بلغارستان از این تحریم ها حمایت می کند. باید در تصمیم گیری شجاع باشیم و از عواملی که می تواند در آینده منجربه بی ثباتی شود جلوگیری کنیم. در این صورت نباید نگران زیان های مالی باشیم.»

یورونیوز: نظر شما درباره امنیت انرژی چیست؟

روسن پلونِلیف: «ما هنوز وابستگی شدید به گاز روسیه داریم. به دنبال منابع جایگزین هستیم. پروژه خط لوله بین بلغارستان و رومانی را به پایان خواهیم رساند. با دوستان یونانی خود به توافق رسیده ایم که ساخت خط انتقال گاز بین یونان و بلغارستان را آغاز کنیم. یکی از عواملی که می تواند اتحاد اروپا را مستحکم کند الحاق و یکپارچه کردن منابع انرژی اروپاست.»

یورونیوز: این جایزه را که اوکراین به خاطر «احترام به ارزش های اروپا» به شما داده است. آیا به خاطر یکپارچگی اروپا، به خاطر انسانیت، به خاطر حفظ نظم در اروپا، بلغارستان حاضر است پناهجویان را طبق سهمیه ای که اتحادیه اروپا تعیین کند بپذیرد؟

روسن پلونِلیف: «بله ما با برنامه ای که پناهجوها را بین کشورهای مختلف توزیع کند موافق هستیم و پناهجویان را خواهیم پذیرفت. و بله در راه حلی مشترک و اروپایی نقش خواهیم داشت.»

یورونیوز: سازمان دیده بان حقوق بشر به برخی موارد نقض حقوق انسانی و رفتار خشن و ضرب و جرح پناهجوها و سرقت از آنان در مرز بلغارستان اشاره کرده است.

روسن پلونِلیف: «اگر چنین گزارش هایی به ما برسد چه از سازمان دیده بان حقوق بشر باشد یا از اداره پناهجویان سازمان ملل، نهادهای بلغار به شکل جدی به آنها رسیدگی خواهند کرد.»

یورونیوز: آیا از پیمان اروپا با ترکیه که فرآیند صدور ویزا و همچنین پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را تسریع می کند کاملا حمایت می کنید؟

روسن پلونِلیف:«نمی شود برای حفظ و تضمین امنیت، اروپا را به قلعه ای با دیوارهای بلند تبدیل کنید و به آن چه دوروبرتان می گذرد بی اعتنا بمانید. این استراتژی نادرست است.»

یورونیوز:اما شما خودتان در مرزتان با ترکیه سیم خاردار می کشید یا موانع مرزی قدیمی را تعمیر می کنید؟

روسن پلونِلیف: «اینها موقتی و در خدمت هدف های کوتاه مدت است.»

یورونیوز: آیا عقلانی است در حالی که چنین سیاستهایی اجرا می شود، بلغارستان به ناحیه شنگن بپیوندد؟

روسن پلونِلیف: «من قویا با این مخالفم که بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیوار کشیده شود. شنگن رؤیای پانصد میلیون نفر مردم اروپاست که اروپایی بدون مرز می خواهند.»

یورونیوز: شاید مشکلات داخلی بلغارستان هم در این مهاجرت ها نقش داشته باشید. مثلا شما فقیرترین کشور اتحادیه اروپا هستید و کمیسیون اروپا مرتبا به شما در باره کاستی های سیاستهای مقابله با فساد یا گروه های جنایی سازمان یافته هشدار می دهد.

روسن پلونِلیف: «پیشرفت بلغارستان چشمگیر بوده و اگر به تولید ناخالص داخلی نگاه کنید ۱۵ سال پیش این رقم ۲۷ درصد میانگین اروپا بود البته الان ما فقیرترین کشور هستیم اما امروز این رقم ۴۷ درصد میانگین اروپاست.»

یورونیوز: اما مردم از بلغارستان مهاجرت می کنند.

روسن پلونِلیف: «نمی توانم جلوی مردم را بگیرم. اما نقش این مردم در بازسازی سرزمین مادری شان پایان نمی گیرد و ما پیوندمان را با آنها حفظ می کنیم. می دانیم که کشور در حال رشد است، مدرن می شود و آنها بالاخره باز خواهند گشت.»

یورونیوز: کارگران بلغار و اروپای شرقی درکشورهایی مثل آلمان و بریتانیا با تبعیض روبرو هستند.

روسن پلونِلیف: «دودستگی شکلهای مختلف به خود می گیرد. مثلا بحران پناهجوها شرق و غرب اتحادیه اروپا را از هم جدا کرده است. کشورهای غربی می گویند که ما دموکراسی های قدیمی هستیم و نمی توانیم با سیاست های برخی از کشورهای اروپای شرقی که حاضر نیستند پناهجو بپذیرند موافق باشیم. وقتی به مشکل بدهی های دولتی و بحران اقتصادی نگاه می کنیم می بینیم که کشورهای اروپا بر اساس الگوی شمال و جنوب از هم جدا می شوند. اما در باره هر بحرانی که صحبت کنیم بزرگ ترین بحرانی که می تواند ما را نابود کند بحران اخلاقی است : بحران نبود یکپارچگی درون اتحادیه اروپا و فراموش کردن این که چه هستیم، فراموش کردن درس هایی که تاریخ به ما می دهد.»

یورونیوز: با توجه به همه این بحران ها آیا به اوکراین نصیحت می کنید که همچنان خواهان عضویت در اتحادیه اروپا باشد.

روسن پلونِلیف: «مطمئنم که دیر یا زود چنین خواهد شد. پیوستن به اروپا فرآیندی است که حکومت قانون و مبارزه با فساد و ایجاد نهادهایی را که در خدمت مردم باشد و نه در خدمت توانگران به همراه خواهد داشت و اینها چیزهایی است که آرزو دارم در اوکراین ببینم.»

یورونیوز: آیا این گزینه برای بلغارستان وجود دارد که در صورت قدرت گیری دوباره روسیه و ضعف اتحادیه اروپا بلغارستان به سوی روسیه بازگردد؟

روسن پلونِلیف: «بیست و پنج سال تحت کمونیسم زندگی کردم و می دانم که عضو اتحادیه اروپا نبودن یعنی چه. می دانم تنها بودن یعنی چه یا این که تحت تسلط قدرت جهانی مثل اتحاد جماهیر شوروی بودن یعنی چه. نمی خواهم این وضعیت دوباره رخ دهد. می خواهم که بلغارستان عضو پر افتخار اتحادیه اروپا باشد و این تنها راهی است که رفاه و امنیت و سلامت جامعه ما را تضمین خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت

تلاش ازبکستان برای جذب گردشگر با تکیه بر میراث فرهنگی و توسعهٔ زیرساخت