Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگاهی به رسوایی فرار مالیاتی نخست وزیر بریتانیا

نگاهی به رسوایی فرار مالیاتی نخست وزیر بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی مطرح شدن نام دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پس از افشای مدارکی درباره پولشویی در سطح بین المللی که به اسناد پاناما شهرت یافت، یورونیوز گفت و

آگهی

در پی مطرح شدن نام دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پس از افشای مدارکی درباره پولشویی در سطح بین المللی که به اسناد پاناما شهرت یافت، یورونیوز گفت و گویی با جو چرچر از پرس آسوسیشن در لندن کرده است. پیش از آن نظر تعدادی از شهروندان پایتخت این کشور را درباره این موضوع بخوانیم.

یک شهروند درباره این رسوایی می گوید: «او باید از پیش شناخته می شد. به نظرم وقتی که همه چیز فاش شده، باید دست کشیده و درباره این انحراف صادق باشد؛یا حتی پیش تر و قبل از این افشاگری باید اینطور می بود.» زنی سالمند بر این باور است که «کسانی که بسیار ثروتمندند همیشه راهی برای پنهان کردن پولشان پیدا می کنند.»

یکی از اهالی لندن نیز فرار مالیاتی را مثل «کار سیاه» توصیف می کند و می گوید: «این تفاوتی با کسی که در خیابان بابت کارش پول بدون مالیات دریافت می کند، ندارد. آیا از نظر اخلاقی درست است؟.» شهروند دیگری می گوید: «دوست ندارم جای او باشم. او باید برود. به دلیل کارهایی که درباره پزشکان، پلیس و غیره کرده است. دیوید! تو باید بروی!.»

آیا اوراق پاناما به کناره گیری نخست وزیر بریتانیا خواهد انجامید؟

قرار یود این هفته ای باشد که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در آن برای ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا فعالیت کند. در عوض، آقای کامرون باید به سئوالات دشواری در مورد مالیات بر عایداتش پاسخ دهد.

جیمز فرینی، از جو چرچر از بنگاه خبری “پرس آسوسیشن” در لندن می پرسد با توجه به اینکه دولت بریتانیا در سطح بین المللی از خود تصویر قهرمان شفافیت مالی را داده است، برخورد آقای کامرون به وقایع اخیر را چگونه ارزیابی می کند.

جو چرچر: مسئله دقیقا همینجاست زیرا او خود را قهرمان (شفافیت مالی) نشان داده است. او خود را پرچمدار نهضت مبارزه با “پناهکاههای مالیاتی” عنوان کرد و علنا برخی از ثروتمندان را برای اجتناب از پرداخت مالیات بباد انتقاد گرفت و آنرا غیر اخلاقی خواند. به همین دلیل نباید با اینگونه (اتهامات) روبرو می شد. البته او اکنون و شاید بدرستی می گوید سازمانی که پدرش تاسیس کرده برای اجتناب از پرداخت مالیات نبوده و او مالیاتش را پرداخته است. اما ارتباط او با نهادی که در یک “پناهگاه مالیاتی” ایجاد شده و در کارش از فنونی استفاده می کند که در بسیاری از کشورها بخاطر مخفی کاری هایش منع شده، به وجهه آقای کامرون لطمه می زند. بعد از اینها همه، اینکه آقای کامرون در ابتدا در مورد روشن کردن میزان درگیریش با این شرکت اکراه داشته است، ضربه ای است “خودکرده” که می تواند به او لطمه فراوانی بزند.

یورونیوز: باید بخاطر داشت که این اقدام برخلاف فرار از مالیات، در واقع اجتناب از پرداخت مالیات و قانونی است. شایعات بسیاری در پارلمان بریتانیا در مورد جانشین آقای کامرون در جریان است. آیا این رسوایی بر رهبری او تاثیر خواهد داشت و ممکن است به استعفای او بیانجامد؟

جو چرچر: فکر نمی کنم. برخی از نمایندگان مخالف دولت خواهان کناره گیری او شده اند.اما بدون تردید رهبری احزاب عمده تا اینجا پیش نخواهد رفت. همانطور که گفتید، اجتناب از پرداخت مالیات غیر قانونی نیست و در نتیجه، آقای کامرون از قانون تخطی نکرده است. این بیشتر بازتاب این عمل و واکنش او به آن است. فکر می کنم ممکن است بازتاب آن تسریع تاریخ کناره گیری او (از نخست وزیری) باشد. آقای کامرون گفته است پیش از انتخابات عمومی آینده کناره گیری خواهد کرد. او در انتخابات شرکت خواهد کرد اما نه بعنوان رهبر آینده. در پاسخ به اینکه آیا وقایع اخیر خروج او را تسریع خواهد کرد یا نه، بستگی به میلش دارد. پیامد جالب دیگر این قضیه این است که او تکرار کرده است که می خواهد با شفافیت عمل کرده و جزئیات پرداخت مالیاتش را منتشر کند. این چیزی است که به اعتقاد او نخست وزیر ها و نخست وزیرهای بالقوه باید انجام دهند. فکر می کنم او به رهبران احزاب اقلیت اشاره می کند، اما این نکته ای است که کسانیکه می خواهند دنباله روی او باشند باید به آن خوب فکر کنند.

یورونیوز: البته رفراندوم عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در ماه ژوئن برگزار خواهد شد. این هفته ای بود که قرار بود نخست وزیر موضع خود را به اطلاع مردم رسانده و از آنها بخواهد به او اعتماد کنند و بریتانیا را در اتحادیه اروپا نگاهدارند. فکر می کنید این وقایع تاثیری بر رای مردم در رفراندوم خواهد داشت؟

جو چرچر: فکر می کنم می تواند تاثیری بالقوه داشته باشد. بدون تردید در پس پرده نگرانیهایی در این مورد وجود دارد. شکی نیست که طرفداران ادامه عضویت بریتانیا بر این تصورند که اقتدار نخست وزیر عاملی مهم در رای مردم خواهد بود. اما ممکن است مسائلی از قبیل بحران کارخانه تولید فولاد “تاتا“، جنجال بر سر کمکهای دولتی به معلولین و چیزهایی از این قبیل اعتماد به نخست وزیر را خدشه دار سازد و رای دهنده در انتقامجویی علیه او و دولتش، رای خود به طرف مخالف بدهد.

یورونیوز: هنوز تا بیست و سوم ماه ژوئن وقت باقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک ناشر آلمانی-بریتانیایی کتابی را که با استفاده از «چت‌جی‌پی‌تی» نوشته شده بود روانه بازار نشر کرد

سفر به هنگ‌کنگ؛ لذت از طبیعت و فعالیت‌های فرهنگی در کنار بهره‌مندی از تجارت بین‌المللی

«مدیریت ثروت» شغل چند میلیارد دلاری جدید؛ چگونه از ثروت دیگران پول دربیاوریم؟