کرملین اتهامات مطرح در جریان رسوایی «اوراق پاناما» را توطئه خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کرملین اتهامات مطرح در جریان رسوایی «اوراق پاناما» را توطئه خواند

انتشار میلیون ها سند محرمانه ای که ده ها تن از مقام های سیاسی و چهره های معرف جهان را به فرار مالیاتی، دور زدن تحریم ها و پولشویی متهم کرده با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.

برخی کشورها اتهام های مطرح را تکذیب و آن را توطئه قلمداد کرده اند. برخی کشورها نظیر فرانسه از آغاز تحقیقات در این زمینه خبر داده اند.

گفته می شود که حلقه ای از نزدیکان ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دریافت وامی به ارزش دو میلیارد دلار دست داشته اند.

سخنگوی کرملین در واکنش با این رسوایی گفته رئیس جمهوری روسیه «هدف اصلی» تحقیقات رسانه ها بوده است. دمیتری پسکوف در تماس تلفنی گفت این اسناد اطلاعات تازه ای ندارد و چیز خاصی درباره شخص پوتین نمی گوید. او افزود: «آشکارا هدف اصلی این حمله در درجه نخست کشور ما و رئیس جمهور پوتین بوده است. طرح این دو میلیارد دلار صرفا برای بی اعتبار کردن رئیس جمهور قبل از انتخابات ماه سپتامبر است.»

در خیابان های مسکو شهروندان روس درباره این رسوایی چه می گویند؟ یک آموزگار گفت: «این اسناد چیزی را اثبات نمی کند. رسانه ها فقط خبرش را منتشر کرده و مشخص نکرده اند که چه کسی در آنها دست داشته است.» یکی از کارکنان راه آهن هم افزود: «بی تردید تا اندازه ای فساد مالی هست. من نمي توانم در مورد جزئیات آن حرفی بزنم اما قطعا فساد در کشور وجود دارد.»

نام سیاستمدارانی نظیر پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، زیگموندور داوید گونلاگسون نخست وزیر ایسلند، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، نواز شریف نخست وزیر پاکستان و فرزندانش، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران نیز در این فهرست دیده می شود.