سطح تولید نفت ایران کمتر از پیش بینی‌ها است

سطح تولید نفت ایران کمتر از پیش بینی‌ها است
نگارش از Soroush Alavi با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آژانس بین المللی انرژی می گوید کاهش سطح تولید نفت کشورهای غیرعضو سازمان اوپک در سال ۲۰۱۶ بیشتر از ارزیابی‌های اولیه است.

این آژانس در گزارش ماهانه خود کاهش سطح تولید کشورهای غیرعضواوپک را ۷۵۰ هزار بشکه در روز تخمین زده است. این در حالی است که در پیش بینی‌های قبلی این افت سطح تولید ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

آژانس بین المللی انرژی افزایش حجم صادرات نفت ایران در ابتدای سال ۲۰۱۶ را ۳۰۰ هزار بشکه در روز گزارش کرده است. اما تهران مدعی است تا ابتدای ماه مارس سال جاری افزایش حجم صادرات نفتش به رقم ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

افزایش سطح تولید نفت این عضو اوپک نیز ۲۰۰ هزار بشکه در روز گزارش شده که به گفته آژانس بین المللی انرژی این روند از ورود تدریجی ایران به بازار نفت حکایت دارد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پیش از این از اراده کشورش برای رساندن افزایش سطح تولید نفت خود به ۵۰۰ هزار بشکه در روز خبر داده بود.

آژانس بین المللی انرژی در نتیجه گیری خود می گوید افزایش تدریجی تولید نفت ایران تاثیر قابل توجهی برروی بازار جهانی نفت نخواهد داشت. مازاد عرضه طلای سیاه در این بازار در شش ماهه اول سال ۲۰۱۶ بین ۱.۵ میلیون تا ۱.۹ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است. این میزان از مازاد عرضه در شش ماهه دوم سال به ۲۰۰ هزار بشکه در روز تقلیل می یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

کشف اختلاس چند هزار میلیاردی در یکی از بانک‌های دولتی ایران؛ از این پرونده چه می‌دانیم؟