Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حسن روحانی: سیاست دولت آن است که صنعت خودرو خصوصی باشد

حسن روحانی: سیاست دولت آن است که صنعت خودرو خصوصی باشد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با موقتی دانستن حمایت دولت از صنعت خودروسازی گفت: «حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنعت‌های بیرون کشور دورانی دارد که نمی‌تواند نامحدود باشد. برای ما مهم این است که صنعت ما باید از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد. حمایت بی‌حد و حصر یعنی خارج کردن یک صنعت از رقابت جهان که این خروج از رقابت پایین آمدن کیفیت و بالا بردن قیمت را به همراه دارد.»

رئیس جمهوری اسلامی همچنین به مسئله مدیریت دولتی در اقتصاد اشاره کرد و گفت: «دولت هیچ گاه مدیر خوبی در صنعت و از جمله در صنعت خودرو و در کل اقتصاد نخواهد بود. صنعت خودرو باید به طور کامل خصوصی‌سازی و رقابتی شود.»

آقای روحانی که در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو سخنرانی می‌کرد، با انتقاد ضمنی از تولید خودروهایی که باعث افزایش آلایندگی هوا می‌شوند گفت: «مساله محیط زیست جزو اصول مهم دولت به حساب می‌آید. پاک کردن هوای کشور از گازهای آلاینده خواست مردم، ضرورت کشور و از اصول دولت است. ما نمی‌توانیم هر خودرویی با هر کیفیت و هر شدتی به مصرف انرژی و هر آلایندگی را قبول کنیم.»

آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران و به ویژه تهران یکی از چالش‌های اصلی دولت است. حذف بنزین تولید پتروشیمی‌های داخل ایران و جایگزینی آن با بنزین وارداتی هم نتوانسته این معضل را حل کند.

رئیس جمهوری ایران درباره امکان ورود و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در صنعت خودروسازی گفت: «ما می‌توانیم از تحقیق، ابتکار و جوان‌های خودمان استفاده کرده و در خودرو ملی و طراحی نو حرکت کنیم ضمن این که در صنعت خودرو با شرکتهای خودروساز مطرح جهانی نیز مشارکت داشته باشیم. به این ترتیب از لحاظ توانمندی فناوری، محیط زیست، شدت انرژی و امنیت جان مردم به نقطه مطلوب می‌رسیم.»

در پی اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۱، بسیاری از شرکای خودروسازان ایران، ازجمله شرکت فرانسوی پژو فعالیت‌های خود را در ایران قطع کردند. پس از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی و در پی سفر حسن روحانی به فرانسه،‌ شرکت پژو سیتروئن اعلام کرد به بازارهای ایران بازخواهد گشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»