Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماندن یا نماندن در اروپا؛ چالش پیش روی دیوید کامرون

ماندن یا نماندن در اروپا؛ چالش پیش روی دیوید کامرون
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست بروکسل حول محور ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا به مراحل سرنوشت ساز خود نزدیک می شود. پیش تر دیوید کامرون در راستای این مذاکرات به پاریس سفر و

آگهی

نشست بروکسل حول محور ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا به مراحل سرنوشت ساز خود نزدیک می شود. پیش تر دیوید کامرون در راستای این مذاکرات به پاریس سفر و با فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه از نزدیک گفتگو کرده بود. در پایان این گفتگوها میان دو طرف، فرانسه اعلام کرده بود هنوز «تلاشهای زیادی» باید صورت گیرد. در همین حال، دونالد توسک، رییس شورای اروپا نیز از «خطر فروپاشی» اتحاد ۲۸ کشور اروپایی سخن گفته و اعلام کرده بود که اروپا در «لحظه حیاتی» خود قرار دارد.

وعده همه پرسی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در کارزار انتخاباتی

دیوید کامرون در هنگام انتخابات سراسری ماه مه سال گذشته میلادی وعده داده بود در صورت پیروزی تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ میلادی برای ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا یک همه پرسی عمومی برگزار کند. به نظر می رسد آقای کامرون با طرح این همه پرسی سعی دارد از حمایت بخشی از هم حزبی های خود که مخالف سیاستهای اتحادیه اروپا هستند برخوردار شود. از سوی دیگر تلاش دارد تا از محبوبیت حزب استقلال بریتانیا (Ukip) به رهبری نایجل فراژ بکاهد.

نخست وزیر بریتانیا به تازگی اعلام کرده این انتخابات در سریع ترین زمان ممکن می تواند برگزار شود. گرچه تاکنون تاریخ قطعی این انتخابات رسما اعلام نشده ولی به نظر می رسد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات بروکسل این انتخابات در نیمه نخست سال جاری برگزار شود.

دیوید کامرون به دنبال چه تغییراتی است؟

نخست وزیر بریتانیا چهار هدف مشخص را در طرح خود مبنی بر جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا دنبال می کند:

*ایجاد رقابت اقتصادی، گسترش بازار واحد و کاهش مقررات بیش از حد در حوزه های اقتصادی که منتقدان سیاستهای اتحادیه اروپا آنرا «بوروکراسی بروکسل» می نامند.

*محدود ساختن مزایای کار و بیکاری برای مهاجران اتحادیه اروپا. دولت بریتانیا به دنبال کاهش روند ورود مهاجرانی است که برای کار به بریتانیا آمده و با داشتن اقامت ۴ ساله در این سرزمین می توانند از بسیاری از مزایا و مسکن بهره مند شوند.

*تلاش برای به رسمیت شناساندن واحد پولی که از یورو تبعیت نمی کند. بانکهای بریتانیایی اکنون برای بسیاری از مناسبات بازرگانی و اقتصادی باید از قوانین حوزه یورو تابعیت کنند.

*دولتمردان بریتانیا به دنبال حفظ وجه مشخص سیاستهای درون مرزی هستند. جدا شدن از اتحادیه اروپا و در نتیجه استقلال در برابر تصمیم گیری های پارلمان و کمیسیون اروپا، پارلمان بریتانیا را در تصمیم گیری سیاسی در موقعیت ویژه تری قرار می دهد.

آیا کامرون موفق خواهد شد؟

نخست وزیر بریتانیا باید ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را در خصوص لزوم برگزاری همه پرسی و اصلاحاتی که دولتش به دنبال آن است راضی کند. این امر با مخالفت اعضای اتحادیه روبروست. دولتهای اروپای مرکزی پیش تر مخالفت خود را مبنی بر محدود کردن جابجایی کارگران در این اتحادیه اعلام کرده اند. از سوی دیگر گرچه آلمان و فرانسه با برخی اصلاحات مورد نظر آقای کامرون در زمینه مهاجرت، بازار مشترک و قوانین کار موافق هستند ولی اعلام کرده اند حاضر نیستند برای نگه داشتن بریتانیا در اتحادیه هر بهایی را بپردازند. در همین حال روز چهارشنبه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در بوندستاگ، پارلمان این کشور تاکید کرد که بسیاری از خواسته های بریتانیا توجیه پذیر هستند.

نخست وزیر بریتانیا اکنون بر سر دو راهی قرار دارد. از یک سو باید نظر محافظه کاران بریتانیایی مخالف سیاستهای اتحادیه اروپا را جلب کند و از سوی دیگر نیاز به چانه زنی با متحدان اروپایی خود دارد.

چالش های پس از همه پرسی در بریتانیا

برگزاری همه پرسی در بریتانیا مبنی بر ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا می تواند بریتانیا را با چالشی درون مرزی روبرو کند. این احتمال وجود دارد که حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استرجن تقاضای برگزاری یک رفراندوم مجدد برای استقلال اسکاتلند کند. بنابراین جدا شدن از بروکسل به طور ضمنی خطر تجزیه بریتانیا را نیز افزایش می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی اقتصادی بر احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است