نگاهی اقتصادی بر احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

نگاهی اقتصادی بر احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی رهبران اتحادیه اروپا در تلاش هستند به راه حلی دست یابند که بتواند دولت بریتانیا را به باقی ماندن در این اتحادیه راضی کند. همزمان احتمال

آگهی

گزارش تفصیلی

رهبران اتحادیه اروپا در تلاش هستند به راه حلی دست یابند که بتواند دولت بریتانیا را به باقی ماندن در این اتحادیه راضی کند. همزمان احتمال خروج این کشور از اتحادیه اروپا، به ویژه در میان فعالان اقتصادی بریتانیا با نظرات متفاوتی رو به رو است.

فعالیت شرکت وسایل نقلیه تجاری آر اچ در بریتانیا وابسته به رابطه با اتحادیه اروپا است با این حال مدیرعامل این شرکت می گوید که برنامه دولت دیوید کامرون برای برپایی همه پرسی و احتمال ترک این اتحادیه اثری بر ادامه حیات این شرکت نخواهد داشت.

نایجل باگس تر، مدیرعامل شرکت وسایل نقلیه تجاری آر اچ می گوید: «خاصیتش برای ما این است که بیش از این با ضوابط و مقررات رو به رو نخواهیم بود. فکر نمی کنم که تغییر چندانی بر تمامی جوانب بازرگانی ما داشته باشد. روابط ما با سازندگان اروپایی است که ادامه می یابد. ما به رشد و توسعه ادامه می دهیم و آن ها هم همین طور. منافعی برای هر دو طرف وجود دارد که اطمینان می دهد این روند ادامه خواهد داشت و من در اینباره بسیار مطمئن هستم.»

در صورتی که رهبران اتحادیه و پارلمان اروپا بر سر قراردادی برای باقی نگه داشتن بریتانیا در این اتحادیه به توافق برسند، نخست وزیر این کشور باید بسیاری از هم حزبی های خود را متقاعد سازد. بدون توافق با اتحادیه اروپا، برپایی همه پرسی تنها گزینه وعده داده شده ای است که مخالفان و موافقان بسیاری دارد.

استیون بکر، نماینده پارلمان و بنیانگذار کمپین «محافظه کاران برای بریتانیا» می گوید: «امتیاز مثبت بیرون آمدن [از اتحادیه اروپا] این است که می توانیم کنترل مخارجمان را در دست بگیریم و اطمینان یابیم که پولمان را برای اولویت هایمان خرج می کنیم.»

استفان کینناک، نماینده پارلمان از حزب کارگر می گوید: «از نظر سرمایه گذاری این کار بسیار بد است زیرا بسیاری از شرکت های جهانی به دلیل اینکه بریتانیا یک بازار انگلیسی زبان است در این کشور سرمایه گذاری کرده اند. دلیل دیگر این است که عضوی از اتحادیه اروپا است و دسترسی به بازاری بزرگتری با ۵۰۰ میلیون مصرف کننده می دهد.»

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کم هزینه نیست. بر اساس پژوهش اندیشکده اروپای باز در بدترین حالت تا سه درصد تولید ناخلص داخلی این کشور کاهش می یابد و در صورتی که قرارداد جامع بازرگانی با اتحادیه اروپا داشته باشد میزان کاهش هشت دهم درصد خواهد بود.

در حالتی دیگر، اگر همراه با این قرارداد، ضوابط مربوط به اتحادیه حذف شود آنگاه تولید ناخالص داخلی یک دهم درصد سقوط می کند. با این حال باز بودن درهای بریتانیا به روی تجارت جهانی، بر رشد تولید ناخالص داخلی این کشور تا شش دهم درصد اثر مثبت خواهد داشت.

حامیان باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا می گویند که این تصمیم به افزایش قابل توجه صادرات بریتانیا می انجامد.

در جنوب لندن تام گوسنلز، تولیدکننده آبجو از اثر منفی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اظهار نگرانی می کند. وی می گوید: «بشکه های ما از هلند وارد می شود و بطری ها را هم از بلژیک وارد می کنیم. بنا بر این برای تامین تولیدمان به اروپا وابسته هستیم. همین طور در حال حاضر به ایتالیا صادرات داریم و در اروپا به دنبال بازارهای دیگر هستیم. به نظرم اگر از اتحادیه اروپا بیرون بیائیم با مسائلی رو به رو خواهیم شد.»

درباره تاثیر اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نگرانی های زیادی باقی است. بسیاری از ناظران بر این باورند که شوک ناشی از چنین اقدامی غیرقابل گریز است و نتیجه اش نیز علاوه بر فعالان اقتصادی، در نهایت متوجه محافظه کاران بریتانیا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماندن یا نماندن در اروپا؛ چالش پیش روی دیوید کامرون

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان