میانمار و راه دشوار مردم سالاری

میانمار و راه دشوار مردم سالاری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی پس از پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات نوامبر گذشته پارلمان جدید میانمار هفته آینده به طور رسمی کار

آگهی

گزارش تحلیلی

پس از پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات نوامبر گذشته پارلمان جدید میانمار هفته آینده به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد. بیشتر این نمایندگان استاد دانشگاه، کشاورز، ماهیگیر و صنعتگر هستند و در دنیای سیاست تجربه زیادی ندارند. به تقاضای آنگ سان سوچی بسیاری از آنها کلاسهای فشرده حقوق و حقوق مدنی گذرانده اند.

در همین حال تین سین رییس جمهوری میانمار که در پی انتخابات فوریه ۲۰۱۱ به قدرت رسیده بود در طی مراسمی در پارلمان این کشور از قدرت خداحافظی کرد. گرچه وی مورد حمایت نظامیان میانمار بود ولی دوران زمامداری او انتخابات آزاد مردمی را پس از نیم قرن استبداد در این کشور ممکن ساخت.

در انتخابات نوامبر حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست به اکثریت مطلق آراء دست یابد. در آن زمان، شیفتگان مردم سالاری شادمانی خود را در پایتخت میانمار بی دریغ ابراز کردند.

آنگ سان سوچی بیش از ۲۰ سال از زندگیش را در خانه اش در حصر گذراند. وی که در سال ۱۹۸۹ بازداشت شده بود آزادی در قبال تبعید را نپذیرفت. در دوران حصر از سال ۱۹۹۲ مخالف همیشگی «تان شوه» رهبر حکومت نظامیان بود. در دوران حاکمیت «تان شوه» فعالیت احزاب مخالف و رسانه ها ممنوع بود. اقلیت های قومی نیز شکنجه و سرکوب می شدند.

در نهایت سیزدهم نوامبر سال ۲۰۱۰ نیروهای امنیتی موانع روبروی خانه آنگ سان سوچی را برداشتند. چند روز پیشتر رژیم نخستین انتخابات را پس از ۲۲ سال ترتیب داده بود. حزب خانم سوچی این انتخابات را تحریم کرده بود.

اکنون پس از سالها، مبارزات او به ثمر می نشیند. ولی این آغاز راه است. برای آنکه او بتواند زمام قدرت سیاسی را در دست گیرد نیازمند تغییر قانون اساسی است.

بر اساس قانون اساسی میانمار فردی که دارای فرزندان با تابعیت خارجی است نمی تواند به عنوان رییس جمهوری انتخاب شود. در صورتیکه پارلمان جدید موفق به اصلاح قانون اساسی شود وی راهی طولانی برای مبارزه با فقر، سامان دادن نظام آموزشی و بهداشت کشور در پیش دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

از «انتقام سخت» تا «صبر راهبردی»؛ آیا ایران توان حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل را دارد؟

رسیدن به کلاس یک جهانی تا ۲۰۲۷؛ مقام نظامی آمریکا: ارتش چین در حال چینش لازم برای حمله به تایوان است