درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران در دیوان عالی آمریکا بررسی می شود

درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران در دیوان عالی آمریکا بررسی می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه، درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را درباره پرداخت غرامت از دارایی‌های بلوکه شده این کشور به خانواده قربانیان بمبگذاری سال ۱۹۸۳ میلادی در بیروت بررسی می‌کند.

بر اساس رای دادگاه فدرال ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران باید به خانواده جان باختگان و مجروحان آمریکایی بمبگذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت اعطا شود. همچنین دادگاه در سال ۲۰۱۴ نیز این رای تایید کرد. دولت و کنگره آمریکا از دیوان عالی خواسته‌اند تا رای به پرداخت این غرامت دهد.

به نوشته دیلی استار لبنان این دارایی در حال حاصر در یکی از شعب سیتی بانک در نیویورک بلوکه شده است. بستگان و خانواده قربانیان بمبگذاری سال ۱۹۸۳، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت و تامین حزب الله لبنان متهم کرده‌اند که مسوول کشته شدن ۲۴۱ آمریکایی در این رخداد است.

شاکیان علاوه بر این، خواستار پرداخت غرامت به بازماندگان دیگر بمبگذاری‌هایی که به ایران نسبت داده شده هستند. از جمله این موارد، آنان به بمبگذاری در شهر خُبر عربستان سعودی در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۶ اشاره می‌کنند که منجر به جان باختن ۱۹ تبعه ایالات متحده آمریکا شد.

دولت، سنا و گروهی حقوقی به نمایندگی از سوی رهبران نمایندگان مجلس آمریکا، حامی شاکیان در جلسه بررسی درخواست تجدید نظر بانک مرکزی در دادگاه عالی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف اختلاس چند هزار میلیاردی در یکی از بانک‌های دولتی ایران؛ از این پرونده چه می‌دانیم؟

مناقشات بر سر میدان گازی آرش؛ وزیر نفت کویت: ایران هیچ حقی ندارد

ایران در کنار میانمار و کره‌شمالی همچنان در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی باقی ماند