صادرات گاز، بار دیگر موضوع تنش میان اوکراین و روسیه شد.

صادرات گاز، بار دیگر موضوع تنش میان اوکراین و روسیه شد.
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شرکت گازپروم روسیه روز چهارشنبه بر اساس آخرین پیش پرداخت کی یف، آخرین حجم گاز خریده شده را به اوکراین صادر کرد. این شرکت اعلام کرد از آنجا که اوکراین

آگهی

شرکت گازپروم روسیه روز چهارشنبه بر اساس آخرین پیش پرداخت کی یف، آخرین حجم گاز خریده شده را به اوکراین صادر کرد. این شرکت اعلام کرد از آنجا که اوکراین پیش پرداخت جدیدی به روسیه نداشته است، صدور گاز به اوکراین را متوقف خواهد کرد.

در واکنش به این تصمیم، دولت اوکراین اعلام کرد حاضر به پیش خرید گاز بیشتری از شرکت گازپروم روسیه نیست چراکه پیشنهادات بهتری را از سوی دیگر شرکای اروپایی اش دریافت کرده است.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه گفت: «علت اصلی که چنین تصمیمی گرفتیم این بود که پیشنهاداتی که از سوی شرکای اروپاییمان دریافت کردیم و قیمتهایی که پیشنهاد داده شد، بطور قابل توجهی بهتر از پیشنهادهای همسایه شرقی مان {روسیه} بود.»

امتناع اوکراین از خرید گاز روسیه خطر دیگری را برای شرکت گازپروم بوجود می آورد که نگرانی در زمینه تحویل گاز این شرکت به اروپا است. آنهم در حالیکه تاکنون کی یف ترانزیت این گاز به اروپا را تضمین کرده و اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده بود در این زمینه نگرانی ویژه ای ندارد.

روز چهارشنبه همچنین دولت اوکراین اعلام کرد پرواز تمام هواپیماهای متعلق به شرکتهای هواپیمایی روسیه در حریم هوایی اوکراین ممنوع خواهد بود. پیش تر و از تاریخ ۲۵ اکتبر، کی یف فرود تمام هواپیماهای روسیه را در فرودگاههای اوکراین ممنوع کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

توقف پیشروی روس‌ها در محدوده آودیئیفکا؛ اوکراین: کشتی ۶۵ میلیون دلاری روسیه را هدف گرفتیم