گروه بیست؛ توافق برای تبادل اطلاعات درباره ستیزه جویان خارجی و منابع تامین مالی تروریستها

گروه بیست؛ توافق برای تبادل اطلاعات درباره ستیزه جویان خارجی و منابع تامین مالی تروریستها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر آنتالیای ترکیه برای نشستی دو روزه میزبان رهبران بیست کشور ثروتمند جهان بود. هرساله در این نشست رهبران درباره موضوعاتی همچون تجارت بین المللی،

آگهی

شهر آنتالیای ترکیه برای نشستی دو روزه میزبان رهبران بیست کشور ثروتمند جهان بود. هرساله در این نشست رهبران درباره موضوعاتی همچون تجارت بین المللی، سیاستهای اشتغال و مبارزه با فرار مالیاتی صحبت می کردند اما امسال حملات تروریستی پاریس در آستانه این نشست، دستور کار آن را تحت تاثیر قرار داد.

غایب اصلی نشست امسال فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه بود و لوران فابیوس، وزیر خارجه این کشور به جای او در گفتگوها شرکت داشت.

تمام رهبران شرکت کننده در این نشست، شامل رهبران کشورهای مقتدر در عرصه اقتصادی و همچنین سران اقتصادهای ثروتمند در حال ظهور مانند هند، برزیل، عربستان سعودی و چین بشدت حملات تروریستی در فرانسه را محکوم کردند. خشونت ناشی از تروریسم گروه اسلامی داعش، ضرورت اتخاذ یک راه حل سیاسی را بیش از پیش نشان داد. این موضوع در نشستهای چندجانبه بسیاری، از جمله گفتگوی میان روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا و ترکیه به بحث گذاشته شد.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در این نشست گفت: «گفتگویی که امروز داشتیم در زمینه کمک به ادامه همکاریها بسیار امیدوارانه بود. برای کمک به تقویت مرزها میان سوریه و ترکیه، یعنی جایی که در حال حاضر به داعش اجازه می دهد به فعالیتهایش ادامه دهد. ما تلاشهایمان را برای کار با دیگر اعضای ائتلاف برای گذاری مسالمت آمیز در سوریه افزایش خواهیم داد.»

رهبران گروه بیست برای تبادل اطلاعات درباره ستیزه جویان خارجی، منابع تامین مالی تروریستها و مسدود کردن دارایی تروریستها با یکدیگر به توافق رسیدند.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا در این نشست گفت: «تنها اگر در زمینه تبادل اطلاعاتِ معاملات مشکوک همکاری کاملی داشته باشیم می توانیم جلوی این تهدیدات را بطور موثر بگیریم.»

از زمان حمله یازده سپتامبر در ایالات متحده آمریکا پیشرفت بزرگی در زمینه کنترل منابع مالی تروریستها در سطح جهانی به دست آمده است اما برای دمنیکو لومباردی، عضو اتاق فکر کانادا تمرکز باید روی سیاستهایی برای از بین بردن فقر باشد.

دومنیکو لومباردی می گوید: «برای مبارزه با منابع تامین مالی تروریسم لازم است در زمینه فقر زدایی اقدام کنیم و با تامین منابع رشد اقتصادی، سود بیشتری را میان مناطق، کشورها و مردم توزیع کنیم.»

امسال، گروه بیست برای اولین بار بحران کنونی پناهندگان را به عنوان یک نگرانی جهانی به رسمیت شناخت. در این نشست همچنین سازمانهای غیردولتی همچون آکسفام خواهان حمایتهای مالی بیشتر هم در بخش کمکهای انساندوستانه و هم برای پروژه های بلند مدت توسعه در کشورهایی بودند که میزبان پناهجویان سوری هستند.

دانیل گوروان، از سازمان آکسفام می گوید: «وضعیت پناهجویانی که در لبنان و اردن ساکنند یعنی جاهایی که نیروهای آکسفام مشغول کارند رو به وخامت است. آنها کمکهای کمتر و کمتری دریافت می کنند و در بیشتر موارد حق اقامت قانونی در این کشورها را ندارند و نمی توانند کار کنند. به همین دلیل است که می بینیم بیش از گذشته از جان خود می گذرند و به سمت اروپا می آیند.»

در این نشست، تنظیم متن قطعنامه نهایی در مورد تغییرات آب و هوایی، از بخش هایی بود که به کندی پیش رفت. در جایی که تنها دو هفته تا زمان برگزاری نشست جهانی تغییرات آب و هوایی در پاریس باقی مانده، کشورهایی همچون فرانسه و هند خواهان تهیه متنی با الزام آوری بیشتر بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عضو اتاق فکر ترکیه: اعطای حق کار به پناهجویان برای ترکیه سودآور بوده است

استقبال دهلی‌نو از مشارکت عربستان در پروژه کریدور ارتباطی میان هند و اروپا از طریق اسرائیل

مودی و رهبران «پابرهنه» گروه بیست به مهاتما گاندی ادای احترام کردند