Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل به دنبال تکمیل دیوار حائل، با وجود مخالفتهای بین المللی

اسرائیل به دنبال تکمیل دیوار حائل، با وجود مخالفتهای بین المللی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی ساخت دیوار حائل برای جداسازی مناطق فلسطینی نشین از شهرکهای یهودیان، همواره از موضوعات پرتنش در روند صلح خاورمیانه بوده است. ساخت این

آگهی

گزارش تفصیلی

ساخت دیوار حائل برای جداسازی مناطق فلسطینی نشین از شهرکهای یهودیان، همواره از موضوعات پرتنش در روند صلح خاورمیانه بوده است.

ساخت این دیوار در کرانه باختری رود اردن در ماه ژوئن سال ۲۰۰۲ میلادی و برای منزوی کردن بیشتر فلسطینی های ساکن کرانه باختری رود اردن آغاز شد.

در آن زمان آریل شارون، نخست وزیر اسرائیل بود و وقوع یک رشته حملات از سوی فلسطینی های افراطی باعث شد او به دلایل امنیتی فرمان ساخت دیوار را صادر کند.

در آن سال و همزمان با انتفاضه دوم، فلسطینی ها در حملات انتحاری بطور مشخص اتوبوسها را هدف قرار داده بودند که این کار منجر شد طی مدت شش ماه بیش از دویست اسرائیلی کشته شوند. بازدید آریل شارون از مسجدالاقصی در سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی و چهار ماه قبل از رسیدن او به مقام نخست وزیری، از عمده دلایل اوج گیری تنش میان اسرائیلی ها و فلسطینیان بود.

پس از آن و برای مدتی بیش از یک دهه، اسرائیل پروژه ساخت این دیوار پر پیچ و خم به طول ۷۳۰ کیلومتر را در سراسر کرانه باختری رود اردن و در اطراف بیت المقدس به اجرا گذاشت.

هم اکنون هشتاد درصد از این دیوار در داخل سرزمینهای کرانه باختری رود اردن و در خاک فلسطینی ها ساخته شده و بیست درصد باقی مانده نیز همچنان در حال ساخت است. با تکمیل این دیوار حدود پنجاه شهرک اسرائیلی به خاک اسرائیل متصل خواهند شد.

ساخت این دیوار برای حدود نیم میلیون فلسطینی مشکل آفرین شده است. با این کار، رفت و آمد آنها محدود و از قلمرو تحت اختیارشان کاسته شده است. همچنین بر مشکلات کشاورزان فلسطینی نیز افزوده شده و اکنون آنها مجبورند برای دسترسی به زمین های کشاورزیشان مجوزی از ارتش اسرائیل دریافت کنند.

یکی از این فلسطینیان می گوید: «آنها اجازه نمی دهند آب بیاورم و زمینم را که در چند متری اینجاست آبیاری کنم. ما باید برای آبیاری زمینمان به آنها پول بدهیم و این شرایط بسیار سخت است. قبلا در اینجا وضعیت عادی بود و ما می توانستیم هر زمان که بخواهیم زمینمان را آبیاری کنیم. اما اکنون محدود شده ایم.»

برغم تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۳ میلادی علیه این اقدام اسرائیل و همچنین رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه در سال ۲۰۰۴ میلادی مبنی بر غیرقانونی بودن ساخت این دیوار در قلمرو فلسطینیان، دیوار حائل همچنان در منطقه باقیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم

تاکتیک جنگی و سناریوهای ناهمگون اسرائیل برای امروز و فردای غزه؛ سرنوشت باریکه فلسطینی چه می‌شود؟