نشست چهارجانبه پاریس برای گفتگو در مورد بحران اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نشست چهارجانبه پاریس برای گفتگو در مورد بحران اوکراین

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در کاخ الیزه پاریس، میزبان همتایان روس و اوکراینی خود ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو و صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل بود. این چهارمین نشست رهبران چهار کشور برای گفتگو در زمینه بحران اوکراین است.

آندری بکتوف، خبرنگار یورونیوز که به کاخ الیزه رفته بود، می گوید: «اول از همه ولادیمیر پوتین سر وقت به الیزه رسید و خلاصه ای از عملیات هوایی سوریه را به اطلاع اولاند رساند. شاید رئیس جمهوری روسیه با قول حمله به داعش، می خواهد به توافق بهتری در مورد اوکراین دست یابد و از بار تحریم های تحمیل شده به خاطر ضمیمه کردن کریمه بکاهد.»

فیلیپ دولارا، تحلیلگر فرانسوی می گوید: «در واقع روسیه در اوکراین به نوعی در موضع قدرت است. معلوم نیست اوکراین چگونه می تواند کریمه را پس بگیرد، با استفاده از زور یا از راه گفتگو. روشن نیست که درگیری ها در دونباس چگونه می خواهد پایان بگیرد. اگر هم پایان یابد، باز هم به معنی پیروزی برای اوکراین نخواهد بود.»

رهبران چهار کشور در حالی برای گفتگو در مورد بحران در شرق اوکراین گرد هم آمده اند که اخبار جهان زیر سایه خبر حمله هوایی روسیه در خاک سوریه قرار گرفته است.

بر اساس توافق مینسک که چهار کشور در ماه فوریه گذشته آن را امضا کردند، باید تا پایان سال جاری میلادی انتخابات در مناطق شرقی اوکراین برگزار شود. همچنین قرار است که کنترل این مناطق از دست روسیه خارج و به دولت مرکزی اوکراین بازگردانده شود.