چالشهای مجارستان در حصارکشی در برابر هجوم پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چالشهای مجارستان در حصارکشی در برابر هجوم پناهجویان

دولت مجارستان امروز در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه فرانسه که دیوارکشی این کشور در برابر پناهندگان را شرم آور و مخالف ارزشهای مشترک اروپا خوانده بود، سفیر فرانسه در بوداپست را برای ارائه توضیحات در این باره احضار کرد.

مجارستان مرحله نخست دیوارکشی در مرزهای خود با صربستان را روز شنبه به پایان رسانده و مرحله دوم احداث این دیواره های محافظتی و کشیدن سیم خار دار را نیز تا ماه نوامبر تمام خواهد کرد.

در روزهای اخیر تعدادی از مهاجران با بالارفتن از حصارهای اردوگاه روزسک در مرز مجارستان و صربستان گریخته اند. پلیس این مهاجران را تحت تعقیب قرار داده و سه تن از آنان را دستگیر و بازداشت کرده است.

از سوی دیگر امروز صبح بیش از ۲۵۰۰ مهاجر و پناهنده اهل سوریه با یک کشتی از جزیره لسبوس به بندر پیرائوس در نزدیکی آتن پایتخت یونان رسیدند. این کشتی که یک کشتی تفریحی بزرگ است از سوی دولت یونان برای اسکان موقت و رسیدگی به امور این مهاجران به کار گرفته شده بود.

شمار مهاجران و پناهجویانی که از راه دریا به یونان می رسند پس از احداث ۱۰/۵ کیلومتر دیوار محافظتی در مرز زمینی این کشور با ترکیه به طرز غیرمنتظره ای افزایش یافته است.

بر اساس آمار آژانس اروپایی فرونتکس(Frontex) شمار مهاجرانی که ماه پیش به مرزهای اتحادیه اروپا رسیده اند ۱۰۷/۵۰۰ نفر اعلام شده است که سه برابر همین میزان در ماه ژوئیه سال گذشته است.