تلفنهای همراه و فیسبوک؛ ابزارهایی مهم برای پناهجویان به اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
تلفنهای همراه و فیسبوک؛ ابزارهایی مهم برای پناهجویان به اروپا

تلفنهای همراه و شبکه های اجتماعی به ابزاری مهم برای ارتباط گیری پناهجویان به اروپا و قاچاقچیان آنها تبدیل شده است. بسیاری از این پناهجویان در شهرهایی همچون بوداپست و بلگراد سرگردان هستند و تلاش می کنند راه چاره ای برای رسیدن به مقصد نهایی خود بیابند.

در بوداپست بسیاری از پناهجویان پس از عبور از سیم های خاردار در مرز صربستان و مجارستان به ایستگاه قطار این شهر می روند و موقتا در آنجا مستقر می شوند.

خانواده های پناهجویان با کودکان خردسال به ناچار در ایستگاه قطار ساکن می شوند و تلاش می کنند که با قاچاقچیانی که در ازای دریافت پول آنها را به مقصد بعدی شان می رسانند تماس برقرار کنند.

یکی از این پناهجویان احمد نام دارد و اهل سوریه است. او در سوریه معلم بوده است. او می گوید که در مدت سفر ده روزه خود با خطرات بسیاری روبرو شده است و در لحظاتی حتی از ترک کشورش پشیمان شده است.

او می گوید: «این سفر فرار از مرگ به سوی مرگی دیگر است. ما از جنگلها، دریاها عبور کردیم و با مافیا و قاچاقچیان روبرو شدیم. از اینجا تا آلمان من باید برای هر فرد ۵۰۰ یورو پرداخت کنم و اعتراض هم نکنم.»

برخی از قاچاقچیان از طریق شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک با پناهجویان ارتباط برقرار می کنند و به آنها وعده عبور از مرز مجارستان را در ازای دریافت پول می دهند. بسیاری از پناهجویان نیز که نمی خواهند در کشوری جز کشور مقصد نهایی شان انگشت نگاری شوند آماده اند تا هزینه مطالبه شده توسط قاچاقچیان را پرداخت کنند.

تلفنهای همراه و شبکه های اجتماعی ابزاری مهم برای پناهجویانی هستند که به اروپا مهاجرت کرده اند. برخی از آنها پس از رسیدن به مقصد با گرفتن عکسهای سلفی و منتشر کردن آن بر روی شبکه های اجتماعی اقوام و دوستان خود را از سالم بودن خود مطلع می سازند. برخی دیگر از این پناهجویان در برخی از صفحه های شبکه های اجتماعی دست به روایت تجربیات خود می زنند و به سایر پناهجویان توصیه هایی در مورد سفر پیش رویشان ارائه می کنند.